Geleceğin Model Mesleği: Mekatronik Mühendisliği

0
21
mekatronik
mekatronik-muhendisligi

Merhaba Teknoloji Haberleri-Teknoloji Rehberi, bugün sizlere mekatronik mühendisliğinden bahsedeceğiz.

Mekatronik mühendisliği nedir?

Geleceğin mesleği olarak tanımlanmaktadır.

İlk mekatronik mühendisliği bölümü nerede kuruldu?

Karabük Üniversitesi'nde kuruldu.

Mekatronik mühendisleri iş bulabilecek mi?

Gelecekte önemlerinin artacağı söyleniyor.

Mekatronik mühendisliği şu aralar tüm Dünya’da ve ülkemizde sıklıkla konuşulan bir meslek olmuştur. Bu meslek makine, elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendislerinin birleşiminden oluşmaktadır.

Ülkemizde ileri teknolojiler alanında büyük çalışmalar yapan Karabük Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Raif Bayır, geleceğin mesleğinin “Mekatronik Mühendisliği” olduğunu açıkladı.

mekatronik
Raif-Bayir

Çok Yönlü Disiplin

Prof. Dr. Raif Bayır Mekatronik Mühendisliğinin çok yönlü bir disiplin olduğunu belirterek teknolojik talep ve sorunlara çözüm üretmek amacıyla ürün veya süreç tasarlayabilen disiplinler arası bir mühendislik alanı felsefesi olduğunu ifade ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Elektrikli Mini Cooper Serisine Onay Çıktı
İlginizi Çekebilir:Cumhurbaşkanı Açıkladı: 4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Olacak!

Kullanım alanının çok geniş olduğunu ifade eden Bayır, bu bölümün akıllı teknolojiye yön vereceğini ve geleceği şekillendireceğini iddia ediyor.

Kişiler Arasına Duvar Örmez Köprüler Kurar

Prof. Dr. Bayır’ın dediklerine göre bu içerikte herkes bir ürün veya sistem geliştirebilir. Aynı zamanda Mekatronik; kontrol birimi, algılayıcı ve eyleyici olduğundan üç bilimin ortak dilini konuşabilir.

Mekatronik mühendisliğinin de en önemli üstünlüğü budur. Yine Bayır sözlerine şunu ekliyor:  “Mekatronik kişiler arasına duvar örmez köprüler kurar.”

mekatronik
mekatronik-muhendisligi

İki Mekatronik Mühendisliği: Karabük Üniversitesi

Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Raif Bayır, Karabük üniversitesindeki bölümleri anlattı. Mühendislik Fakültesi ve Teknoloji Fakültelerinin Mekatronik Mühendisliği Bölümü olduğunu ve aralarında farklar olduğunu söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bedava Oyunlu Steam Hesapları
mekatronik
mekatronik

İşte Bayır’ın o sözleri: “ Bu bölümler program olarak büyük benzerlik göstermesine rağmen Teknoloji Fakültesi daha çok uygulama ağırlıklı bir programa sahiptir. Bölümümüz 2009 yılında açılmış ve 2010 yılında öğrenci almaya başlamıştır.

Bölümümüzün bünyesinde elektrikli araç ve teknolojileri, insansız kara ve hava araçları, mobil robotlar, otomasyon sistemleri gibi birçok özgün proje ve çalışmalar yapılmaktadır.” Bayır, bu alanda yetişen mühendislerin kıymeti ve öneminin artacağını da sözleri arasına ekledi.

Karabük Üniversitesi Tanıtım Filmini sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz