Cumhurbaşkanı Açıkladı: 4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Olacak!

0
8
cumhurbaskani-sokaga-cikma-yasagi1
cumhurbaskani-sokaga-cikma-yasagi1

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bugün sizler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sokağa çıkma yasağı ile ilgili açıklamalarını bir araya getirdik.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından kameraların karşısına geçerek bazı açıklamalarda bulundu. Koronavirüs sürecine dair önemli konuların altını çizen Erdoğan, 16-19 Mayıs 2020 tarihleri arasında sokağa çıkma yasağının uygulanacağını da belirtti.

Sokağa Çıkma Yasağı Hangi Tarihlerde Olacak?

16-17-18-19 Mayıs'ta, sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Seyahat yasağı hangi illerde kalktı?

Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Ordu, Denizli ve Tekirdağ'da seyahat yasakları sona erdi.

Koronavirüs salgını ve bu salgın dönemi boyunca uygulanan ekonomik tedbirlere değinen Erdoğan, aynı zamanda 9 ilde de seyahat yasağının kaldırıldığını belirtti.

18-19 Mayıs’ta Kısmi Yasak Uygulanacak

cumhurbaskani-sokaga-cikma-yasagi1
cumhurbaskani-sokaga-cikma-yasagi1

Kabine ile tele konferans yöntemiyle görüşen Recep Tayyip Erdoğan, toplantının ardından basına açık bir toplantı düzenledi. 16-17-18 ve 19 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını belirten Cumhurbaşkanı, 18 ve 19 Mayıs tarihlerinde ise kısmi düzenlemelerin olacağını vurguladı. 16-17 Mayıs 2020 tarihlerinde sadece fırınlar açık olacak. 18 ve 19 Mayıs’ta ise, marketler belirli saatlerde hizmet verebilecek. Bu süre zarfında, online alışveriş siteleri de hizmet vermeyi sürdürecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   ABD ve Rusya Uçağının Tehlikeli Karşılaşması

Yaşlıların sokağa çıkma yasağı süresi boyunca geçtiğimiz hafta olduğu gibi belirli saatler aralığında sokağa çıkmasına izin verilecek. 17 Mayıs Pazar günü, 65 yaş ve üstü bireyler yine sokağa çıkabilecek.

Bunun yanı sıra ekonomik tedbirler bağlamında da bir dizi açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, hasat sürecinin tamamlanmasıyla beraber çay alımlarının başlayacağının da müjdesini verdi.

Bez Maskeler Satışa Sunulacak

Bez maske konusunda da çalışmaların sürdüğünü belirten Erdoğan, normal maskelerde olduğu gibi üst fiyatın belirlenmesi ile bu maskelerin de satışına başlanacağının altını çizdi.

Emekliler Maaşlarını Bayrama Kadar Almış Olacak

Emeklilerin maaş ödemeleri konusunda da, yeni bir karar alındı. Emekliler, 15 Mayıs tarihinden itibaren bayrama kadar maaşlarını alabilecek. Erken yatacak maaşların yanı sıra, üniversite öğrencileri de kredi ve burs ödemelerini erken tarihlerde alabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   En iyi Bitcoin borsaları
İlginizi Çekebilir: Sabiha Gökçen Havalimanı Yeniden Uçuşlara Hazır

 

9 ilde sokağa çıkma yasağı da kaldırıldı. Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Ordu, Denizli ve Tekirdağ’da, bir süredir uygulanan seyahat yasakları kaldırıldı. 19 Mayıs gecesinden itibaren, bu illerde yaşayan vatandaşlar seyahat edebilecek.

Erdoğan, tüm bunlarla beraber salgın önlemleri sırasındaki ekonomik desteklerden de bahsetti. Cumhurbaşkanı, 4,4 milyon Türkiye vatandaşına biner liralık nakit destek sağlandığını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz