Facebook siyasi reklamlardaki geçici yasağını sonlandırıyor

0
52

Merhaba sevgili tekno bilim adamı okuyucuları; Facebook, siyasi, seçim ve sosyal konu ilanlarını 4 Mart’ta yeniden başlatmayı ve Kasım 2020’den sonra uygulamaya koyduğu geçici yasağı sona erdirmeyi planladığını duyurdu.

Reklam yasağı, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in geçmişte içerik ve siyasi reklamcılıkta el ele tutuşmuş bir pozisyona bürünmüş olması, yakın bir tehlike riski olmadığı sürece konuşma olarak kabul edilen bir pozisyonu biraz tersine çevirdi. Ancak son seçimlerde sosyal medyada çoğalan eşi görülmemiş yanlış bilgiler ve 6 Ocak’ta ABD Kongre Binası’na yapılan şiddetli saldırı ile çok şey değişti.

Facebook bir blog gönderisinde “Diğer platformların aksine, sadece siyasi ve seçim reklamları için değil, aynı zamanda sosyal konu reklamları için de şeffaflık ve yetkilendirme istiyoruz ve sistemlerimiz bu kategoriler arasında ayrım yapmıyor. Bu seçim döngüsü sırasında bununla ilgili çok sayıda geri bildirim aldık ve siyasi ve seçim reklamları hakkında daha fazla şey öğrendik. Sonuç olarak, önümüzdeki ayları bu reklamların hizmetimizde nasıl çalıştığını daha yakından incelemek ve daha fazla değişikliğin nerede yapılabileceğini görmek için kullanmayı planlıyoruz, “dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kapıda Ödemeli Alış-Veriş Siteleri Listesi
siyasi
Facebook siyasi reklamlar

5 Ocak Gürcistan ikinci tur seçimlerinin ardından, 6 Ocak’tan itibaren Facebook, ülke çapındaki mevcut duraklamasına uygun olarak bu yarışma hakkındaki reklamları özel olarak yasakladı.

Facebook başlangıçta, seçimden bir hafta önce 27 Ekim’de yeni siyasi veya konuya ilişkin reklamları kabul etmeyi bırakmıştı. O zaman, “Kampanyaların oy kampanyalarından çıkabilmesinin önemli olduğunu biliyoruz, ancak seçimin son günlerinde yeni iddialara itiraz etmek için yeterli zaman olmayabilir” dedi.

Ardından, sandıkların “kafa karışıklığı veya istismar fırsatlarını azaltmak için” 3 Kasım’da kapatılmasının ardından ABD’de tüm sosyal meseleleri, seçim ve siyasi reklamları yayınlamayı bıraktı. Sosyal konuları, “yoğun şekilde tartışılan, bir seçimin sonucunu etkileyebilecek veya mevcut veya önerilen mevzuatla sonuçlanan veya bunlarla ilgili olan hassas konular” olarak tanımladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz