Evde İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır, Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

0
Modem internet ışığı
modem internet ışık yanmıyor sorunu

İnternet denildiği zaman herkesin ilk aklına gelen konu hızdır. İnternet hızı artık neredeyse taşınırken ev tercihimizi bile etkiler oldu. Yaşanan dijital dönüşümler ile birlikte ihtiyaçlar çoğaldıkça internet hızı daha da önemli bir hale geldi. Evde internet kullanırken artık hemen hemen herkes aktif bir şekilde veri tüketiyor. Hatta artık ev eşyaları da internete bağlanıp pastadan bir dilim alıyor. Durum böyle olunca düşük hızlar kullanıcılar için kabusa dönüşüyor.

Çoğunlukla kullanıcılar kullandıkları internet paketlerinin ne kadar hıza sahip olduğunu bilmiyor. Zamanında bir kere sözleşme imzaladıktan sonra kullanıma başlanıyor ve hızlar unutuluyor. Ancak evde basit bir yöntemle ne kadar hız kullandığınızı öğrenebilirsiniz.

Hız testi nedir?

İnternet hız testleri ev içerisinde ne kadar hız aldığınızı ölçen testlerdir. Bunlara bir uygulama ya da internet sitesi aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Bu testler sizin hem download yani indirme hem de upload yani yükleme hızlarınızı ölçer. Bazı test araçları ise ping değerinizi de ölçer. Hız testinizi yaptıktan sonra paketinizde yazan hızla çok büyük bir fark varsa servis sağlayıcınız ile görüşmeniz de fayda var. Ancak öncelikle hız testini doğru yaptığınızdan emin olmalısınız.

Hız testi nasıl yapılır?

İnternet hız testlerini yapmak aslında oldukça kolaydır. Bir iki küçük noktaya dikkat ettikten sonra en doğru sonuca ulaşacaksınız. İlk olarak ev içerisindeki tüm cihazların internet ile bağlantısını kesmeniz gerekiyor. Çünkü internete bağlı olan bir cihaz o an aktif olarak kullanılmasa da hız testlerini etkiler. Yani doğru sonucu alamazsınız. Bu sebeple sadece hız testi yapacağınız cihaz internete bağlı olmalı. Sadece telefon bilgisayar gibi düşünmeyin ev içerisindeki internete bağlı her türlü cihaz ağ çıkartılmalı. Beyaz eşyalar veya güvenlik kameraları gibi cihazlar genelde unutuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   VPN Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar? VPN Protokolleri 2024

Tüm cihazların bağlantısını kestikten sonra hız testi yapacağınız cihazdaki tüm açık program ve uygulamaları kapatmalısınız. Özellikle antivirüs programları hız testlerini çok etkiler. Bu noktada artık hız testinizi yapabilirsiniz. İnternet üzerinden güvenilir bir hız testi aracı bulmalısınız.

Hız testi araçları temel olarak veri alışverişi yaparak hızınızı ölçer. Bunu da bir sunucu yardımı ile yapar. Siz eğer çok uzak bir noktadaki sunucuyu seçerseniz yine doğru sonuca ulaşamayabilirsiniz. Genel olarak kendiniz bu sunucuları seçebilirsiniz. Bazı araçlar otomatik olarak seçer, siz test yapmadan önce otomatik olarak seçilen sunucunun adresinize yakın olup olmadığını kontrol edin.

Tüm bunları ayarladıktan sonra artık hız testi yapmaya hazırsınız. Wifi üzerinden hız testi yapabileceğiniz gibi kablolu bağlantı ile de hız testi yapabilirsiniz. Bizim önerimiz her daim kablolu bağlantı ile test yapmanız. Wifi ne kadar güçlü olursa olsun kablolu bağlantı ile kıyaslandığında ciddi kayıplar yaşayan bir bağlantı türüdür. Kablolu bağlantı hala en sağlıklı bağlantıdır. Basit bir ethernet kablosu ile bu bağlantıyı yapabilirsiniz. Modeminizin arkasındaki ethernet portuna ve bilgisayarınızdaki ethernet portuna kabloyu taktığınız anda bağlantınız hazır. Ekstra bir işleme ihityacınız yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yabancı Şirketlerin Türkiye'ye Akıllı Telefon İçin Yaptığı Yatırımların Ardından Beklenen Açıklama

İdeal internet hızı nedir?

İdeal internet hızı ihtiyacınız olan hızdır. Eğer bölgenizde fiber internet varsa büyük ihtimalle zaten yüksek hızlarda internet hizmeti alıyorsunuzdur. Ev içerisinde kullanılan cihaz sayısı, kişi sayısı, yapılan işlemler yine hız konusunu belirleyen etkenlerden. Tüm bunlara gerekli cevabı verdikten sonra ihtiyacınız olan hızı bulabilirsiniz.

İnternet hızınızdan memnun değilseniz ve hız testi yaptıktan sonra da hayal ettiğiniz bir hızı göremediyseniz farklı operatörlere başvurabilirsiniz. TurkNet, altyapınızın desteklediği maksimum hızı taahhütsüz ve kotasız bir şekilde sunarak hayal ettiğiniz internete sizi kavuşturuyor. Başka operatörde olmanız da önemli değil. Taahhüt cayma bedelinizin 480 TL’ye kadar olan kısmını karşılıyorlar.

Hız testi yapmak, size vaad edilen hızlar ile kullandığınız hızlar arasındaki farkı görmek için önemli. Bu sebeple ara ara bu testi yapmanızı öneririz. Ancak en doğru şekilde ve güvenilir araçlarla yapmalısınız. Aksi takdirde doğru sonuçlara ulaşamazsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz