Kalp Hastalıklarını Koruyan Beslenme Önerileri

0
Kalp Hastalıklarını Koruyan Beslenme Önerileri
Kalp Hastalıklarını Koruyan Beslenme Önerileri

Koroner kalp hastalığı insan sağlığının en büyük katilidir, ancak sağlıklı bir kalbe sahip olmak için yapabileceğiniz çok şey var. Salata alımınızı artırmaktan tuzu kesmeye kadar, kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz çok sayıda diyet ipucu ve ayrıca kolay yaşam tarzı önerileri var.

Kalp Hastalıklarıyla Savaşmaya Yardımcı Yiyecekler

Bol miktarda meyve ve sebze, tam tahıllı ekmek, makarna ve pirinç, bazı süt ve süt ürünleri ile et, yumurta, fasulye ve diğer süt ürünü olmayan protein kaynaklarını hedefleyin. Yapılan araştırmalar, yenen her ek tam tahıl porsiyonunun kalp krizi riskini yüzde 7 oranında azalttığını buldu.

Kalp Hastalıklarını Koruyan Beslenme
Kalp Hastalıklarını Koruyan Beslenme

Doymuş Yağlarınızı Azaltın

Kolesterolünüzü yükseltebilecek doymuş yağları kesin ve yerine ayçiçek yağı gibi tekli ve çoklu doymamış yağları ve sardalye ve somon gibi yağlı balıkları koyun. Yağlı balıklarda bulunan Omega-3 yağ asitlerinin kalp sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Boyun Düzleşmesi Geçer Mi?

Tuzu Azalt

Tuz alımınızı sınırlayın, çünkü çok fazla sodyum yüksek tansiyona katkıda bulunabilir. Günde 6 gr’dan fazla almamalıyız, ancak tuz genellikle gıda etiketlerinde ‘sodyum’ olarak listelenir. Bunu tuza dönüştürmek için etiketteki ölçümü 2,5 ile çarpın.

Vejetaryen Olmayı Deneyin

Araştırmalara göre, sebzelerin kalp hastalığı nedeniyle ölme veya hastanede tedavi görme olasılığının yüzde 32 daha az olduğunu buldu. Diyetlerinde düşük seviyelerde doymuş hayvansal yağların onlara avantaj sağladığı düşünülüyor.

Porsiyonlarınızı Azaltın

Fazla kilolu olmak, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet ile ilişkilidir – kalp hastalığı için temel risk faktörleri. Vücuttaki yağ hücreleri ayrıca kanın yapışkanlığını artıran ve pıhtılaşma olasılığını artıran interlökinler ve leptinler adı verilen kimyasallar üretir. Kilo vermek bu ‘kötü’ hormonları kapatmaya yardımcı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Nüfus Cüzdanı Randevu İptal Etme

Kalp Hastalığını Yenmek İçin Ekstra İpuçları

Sigarayı Bırakmak

Sigarayı bırakmak, sağlıklı bir kalbe sahip olmak için yapabileceğiniz en önemli şeydir. Sigara içenlerin kalp krizi geçirme olasılığı hiç sigara içmemiş kişilere göre neredeyse iki kat daha fazladır. Yakın tarihli bir Kanada araştırması, 40 yaşından önce bırakanların neredeyse hiç sigara içmeyenler kadar uzun yaşadığını buldu.

Düzenli Egzersiz Yapın

Aktif kalmak sadece kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ‘kötü’ kolesterolün işlenmesi için karaciğerinize taşınmasına yardımcı olan enzimleri uyarır. Kalbiniz de bir kastır ve formda kalmasına yardımcı olmak için egzersize ihtiyaç duyar, böylece vücudunuza verimli bir şekilde kan pompalayabilir. Haftada 150 dakikaya kadar aktivite oluşturun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz