Etnografya Nedir? Veri Toplama Yöntemleri

0
etnografya-veri-toplama-yöntemleri

Etnografya uzun süreler boyunca kültürel ortamında yaşayan bir grubun çalışmasını içerin nitel verilere dayanan bir metodolojidir. Etnografya içerisinde gözlem veya görüşmeler yoluyla veri kaydetmek, kaydedilen verilerin kendini araştırma alanına yerleştirilen bu etnografik çağlara ayak uyduran bu durum insanların günlük yaşamlarına girer ve kültürel anlamlarını ve deneyimlerini tam olarak anlamları için katılımcı olmaktadırlar. Bir nevi birçok kişi tarafından yapılan araştırmaların yazıya ve belli başlı verilere dönüşen yapı birimidir.

Etnografya, sosyal bilimciler için oldukça önemli bir ideolijik bir yapıdır. İnsanların davranışlarını ve etkileşimlerine yol açan birçok sorunun net bir şekilde araştırılmasına yardımcı olan Etnografinin belirli bir topluluk ve ya kültürel ortam içerisinde insanların nasıl ve neden düşündüklerini davrandıkları ve etkileşime girdikleri ile ilgili sorunları aktardıkları görülmüştür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dolar/euro düşüyor ama otomobiller neden ucuzlamıyor?
etnografya-nedir
etnografya-nedir

Günümüzün araştırma metodolojisi içerisinde yer alan çalışmalar süresince kültürel topluluklar ile sınırlı kalmamakla birlikte aynı zamanda belirli davranışı oluşturan herhangi bir farklı durumda sınırlanmamalıdır. Etnografya özelinde belirli okulların, belirli sokağın şirketlerin ve ya bir futbol kulübünün destekçilerinin günlük yaşantılarında yer alan sistematikleri incelemeye ve belgelendirmeye karar verebilmektedir.

Etnografyanın Avantajları

  • Etnografya, toplumların yapısını ve kültür değerlerini taktir ederken, insanların sosyal yaşamlarına da benzersiz bilgiler sağlamaktadır.
  • Farklı insanların ve ya toplulukların olumsuz ön yargılarından ve ya klişelerinden kurtulma açısından yardımcı olmuştur.
  • Araştırma yoluyla ve çeşitli popülasyonların kültürleri ve uygulamaları ile hakkında zengin anlayış geliştirilir.

Veri Toplama Yöntemleri

Veri toplama yöntemleri aslında genel açıdan baktığımızda pek çok yöntem içermektedir. Fakat gözlem ve görüşmelerin ön plana çıkmasından ötürü araştırma ağırlıklı durumlar ortaya çıkmaktadır. İnsanların günlük etkileşimlerini uzun bir süre boyunca yaşadıkları araştırmaları etnografya çatısı altında toplayabiliriz. Araştırmacı, tarihsel ve araştırma verilerini içeren devasa bir veri stenin toplanmasına yardımcı olmaktadır. Araştırmacının derin kazmaları bunu başarmak için de kim, ne, nasıl, nerede, ne zaman ve ne gibi soruların cevaplarını arayacak verilere sahip olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Z İle Başlayan Ülkeler

Yapılan araştırmalar yürütürken ve veri toplarken, etnografın çalıştığı toplumlar içerisinde de az etkisi olması sebebiyle tarafsız bir açı hissetmeleri gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz