Microsoft, Taylor Swift’in Çıplak Deepfake’lerini Yaratan Güvenlik Açığını Kapattı

0
Microsoft, Taylor Swift'in Çıplak Deepfake'lerini Yaratan Güvenlik Açığını Kapattı
Microsoft, Taylor Swift'in Çıplak Deepfake'lerini Yaratan Güvenlik Açığını Kapattı

Yapay zekanın kullanımı giderek artıyor ve birçok şirket bu teknolojiyi hizmetlerine dahil ediyor. Bu alanda önemli bir oyuncu olan Microsoft, metin ve görüntü oluşturan yapay zeka teknolojileri aracılığıyla kullanıcı deneyimlerini geliştirmeyi hedefliyor. Ancak, yanlış kullanım önemli sorunlara yol açabileceğinden, yapay zeka konusunda dikkatli olmak çok önemlidir. Microsoft, başlangıçta yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüler oluşturmak için kullanılan bir aracın, ünlüleri içeren uygunsuz içerikler için kötüye kullanılmasıyla zorluklarla karşılaştı. İşte ayrıntılar…

Microsoft’tan Taylor Swift Deepfake Açıklarına Karşı Swift Eylemi

Photoshop uzmanı olmasanız bile istediğiniz herhangi bir fotoğrafı oluşturabildiğinizi hayal edin. Aslında hayal etmenize gerek yok çünkü yapay zeka sayesinde artık bu mümkün. Ancak, herkes bu teknolojiyi doğal duvar kağıtları oluşturmak için kullanmıyor. Örneğin, bazı kötü niyetli kullanıcılar Taylor Swift de dahil olmak üzere ünlülerin çıplak fotoğraflarını ve videolarını oluşturmak için Microsoft’un Azure Face API’sinden yararlandı. Şirket, bu tür deepfake içeriklerin oluşturulmasına izin veren güvenlik açığını giderdiğini duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Google Pay uygulaması Haziran ayında ABD'de kapatılıyor
Microsoft'tan Taylor Swift Deepfake Açıklarına Karşı Swift Eylemi
Microsoft’tan Taylor Swift Deepfake Açıklarına Karşı Swift Eylemi

Microsoft, saldırganların belirli API parametrelerini manipüle etmesine izin verebilecek bir güvenlik boşluğu buldu. Bu açık, Taylor Swift’in yüzünü başka bir kişinin yüzüyle değiştirmelerine izin verdi. Bu sorunu gidermek için Microsoft, API’de geçersiz parametrelerin kullanımını engelleyen bir güncelleme yayınladı. Ne yazık ki bu önlem, giderek artan deepfake krizini etkili bir şekilde çözemeyecek.

Yapay zeka ve teknolojideki gelişmeler sayesinde deepfake içerik oluşturmak inanılmaz derecede basit hale geldi. Bu manipüle edilmiş fotoğraf ve videolar, sahte haberlerin yayılmasında ya da karalama kampanyalarının yürütülmesinde sıklıkla kullanılıyor. Söz konusu örnekte Taylor Swift bu tür bir kötüye kullanımın kurbanı oldu.

Neyse ki teknoloji şirketleri bu sorunların üstesinden gelmek için aktif olarak çalışıyor. Microsoft güvenlik açığını gideriyor ve Elon Musk’ın liderliğinde X, bu videoların sosyal medyada yayılmasını önlemek için Taylor Swift aramaları için platformu sınırlandırdı. Deepfake olsun ya da olmasın, müstehcen görüntülerin paylaşılmasının ciddi sonuçları olabileceğini kabul etmek önemlidir. Etik nedenler ve daha fazlası için, bu tür içeriklerin oluşturulmasından, paylaşılmasından veya yayılmasına katkıda bulunmaktan kaçınılması tavsiye edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz