Kripto Vadeli İşlem Ticareti Nedir?

0
Kripto Vadeli İşlem Ticareti Nedir
Kripto Vadeli İşlem Ticareti Nedir

Kripto tüccarları, kripto para ticareti yapmak için farklı yöntemler kullanır. Bu yöntemlerin her biri farklı şekilde çalışır ve hepsi herkes için uygun olmayabilir. Spot ticaret gibi yöntemler, neredeyse her kripto yatırımcısının kullandığı için oldukça popüler olsa da, vadeli işlem ticareti gibi diğerleri çok yaygın değildir. Bugün, kripto vadeli işlem ticaretini ve nasıl çalıştığını ele alacağız. Sizin için uygun bir ticaret türü olup olmadığını da ortaya çıkaracağız.

Kripto Vadeli İşlem Ticareti

Kripto vadeli işlem ticareti, ana akım piyasalardaki vadeli işlem ticaretini taklit eden bir ticaret türüdür. Gelecekte bir varlığı önceden belirlenmiş bir fiyattan satın almak veya satmak için yasal anlaşmalar olan vadeli işlem sözleşmelerini kullanmayı içerir.

Kriptoda, zamanı geldiğinde fiyatı ne olursa olsun, gelecekte belirli bir fiyata belirli bir kripto para birimini satın almayı kabul etmek anlamına gelir. Mutabık kalınan süre 24 saatten birkaç yıla kadar uzayabilir. Bu genellikle kumar olarak adlandırılır, çünkü işleme dahil olan taraflar genellikle alım satımlarını varlık fiyatının gelecekte nasıl performans göstereceğine dair spekülasyonlara dayandırır, dolayısıyla vadeli alım satım terimi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Aras-MNG-PTT-Yurtiçi-Sürat-Kargo Kaç Günde Gelir

Ne olursa olsun, ticaret kararlaştırılan tarih ve saatte gerçekleştirilir ve genellikle ticarette hemfikir olan iki kişiden yalnızca birinin lehine olur. Kullanıcıların vadeli işlemler yapmasına izin veren borsalar arasında Kraken, BitMEX, Bybit ve eToro yer alıyor ve bunlardan bazıları en iyi kripto borsaları arasında yer alıyor.

Kripto Vadeli İşlem Ticareti
Kripto Vadeli İşlem Ticareti

Kripto Vadeli İşlem Ticareti Nasıl Çalışır?

Vadeli işlem tüccarları genellikle bir kripto varlığının fiyatının gelecekte nasıl bir performans göstereceği konusunda spekülasyon yapar. Vardıkları sonuç, varlığın belirli bir günde belirli bir şekilde performans göstereceğine ilişkin tahminlerini temel aldıkları bazı metrikleri veya bazen her ikisini de kullanan teknik analizleri kullanan temel analize dayanabilir.

Örneğin, bir tüccar 23 Ekim 2022’de Bitcoin’i belirli bir fiyattan satmak için bir sözleşmede vadeli işlem açık pozisyonu açabilir. İşlemi yapmak isteyen biri sözleşmede uzun bir pozisyon açacaktır. Üzerinde anlaşılan fiyatın bitcoin başına 30.000$ ve mevcut fiyatın 23.000$ olduğunu varsayarsak, alıcı kaybederken bitcoin fiyatı 30.000$’ın altında kalırsa satıcı kârlı satış yapacaktır. Öte yandan, fiyat 23 Ekim’de 45.000$’a ulaşırsa, onlar zarara uğrayacak ve alıcı kar edecek. Vadeli işlem sözleşmeleri, yalnızca ilk açtığınız işlemin tersi işlemi girilerek kararlaştırılan tarihten önce iptal edilebilir. Sözleşme, kararlaştırılan güne ulaşıldığında yerine getirilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   1 Haziran'da Hangi Yasaklar Kalkıyor?

Potansiyel kazançlarını artırmak için, vadeli işlem tüccarları bazen alım satımlarının büyüklüğünü artırmak için alım satım yaptıkları borsalardan borç alırlar. Buna kaldıraç denir ve orijinal ticaret boyutunun katları şeklindedir, yani bir X ticareti için kaldıraç, borsaya bağlı olarak 10X, 20X, 50X ve hatta 100X olabilir. Bir ticaretin boyutunu artırmak için borçlanmanın, ticaret sizin için uygun değilse geri tepebileceği unutulmamalıdır. Tasfiye edileceksiniz ve fonlarınız sonsuza kadar gidecek, bu yüzden oldukça riskli bir girişim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz