Vergide Engelli İndirimi Nedir?

0
27

Merhabalar Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi , Engelli vatandaşlar, engelsiz ve sağlıklı bireylere göre oldukça zor koşullarda yaşayabiliyor. Bu durumdaki vatandaşların iş bulması sağlıklı vatandaşların iş bulmasına oranla oldukça güç.

Bu nedenle bazı ödemelerini yaparken çeşitli olumsuzluklarla karşılaşabiliyorlar. Engelli bireyler ile engelsiz bireylerin eşit koşullarda yaşaması ve vergi vermesi doğru olmayacağı için devlet tarafından bazı düzenlemeler yapıldı.

Bu düzenlemelerden biri de engelli vergi indirimi olarak biliniyor. Devlet engelli bireyler için vergi ödemelerinde belirli indirimler yapmakta. Vergi muafiyeti ve engelli vergi indirimi nedir? Engelli vergi indirimi hangi koşullarda yapılır? Engelli vergi indirimi için yüzde kaç engel gerekir? gibi soruların cevabını bu yazımızda yanıtlayacağız.

Mutlaka Okumalısın : İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? (Kapsamlı İçerik)

Vergi İndiriminden Yararlanan Engelli Vatandaşlar

Engelli vergi indirimi için kişinin yüzde kaç engelli olduğunu bilmesi gerekir. Bunun için de tam teşekküllü bir hastahaneye giderek sağlık raporu alabilirsiniz. Sağlık raporunuz Merkez Sağlık Kurulu ile düzenlenmeli, tam teşekküllü hastahane de onay vermelidir.

Doktor onaylı belgenizin içinde, yaşadığınız engel oranı ve durumunuzun sürekli olup olmadığı yazar. Gelir vergisi kanununda ayrıntılı olarak engelli vergi indirimi bilgisi bulunur. Bu kanuna istinaden üçüncü dereceden engelli olmak için çalışma gücünüzün %40’ını kaybetmeniz gerekir.

İkinci dereceden engelli olmak için çalışma gücünün %60’ı, birinci dereceden engelli olabilmek için de çalışma gücünüzün %80’inin kaybetmiş olmanız şarttır. Engellilik indirimi alabilmeniz için sizin ya da bakmak zorunda olduğunuz kişinin en az %40 engelli olması gerekiyor. Engelli derecenizin durumuna göre vergi indiriminden faydalanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dünyanın İnternet Hızı Rekoru Bilim İnsanları Tarafından Kırıldı

Sizde  başvuru yapmak istiyorsunuz. Fakat gerekli evrakları bilmiyorsanız öncelikle bir müracaat formu doldurmalısınız. Daha sonra çalıştığınız iş yerinizden bir dilekçe olması gerekiyor. Bu dilekçe işvereniniz tarafından imza ve kaşe yapılarak onaylanmalı.

Mutlaka Okumalısın : Genç Girişimcilikten Nasıl Yararlanılır? Şartları Nelerdir?

 

Aksi takdirde çalıştığınızı ispatlamak için zorluk yaşayabilirsiniz. Daha sonra sağlık raporunuzun aslı ya da raporunuzun noter onaylı bir örneği olmalı. Noter onaylı belgenizde hastahane yetkililerinin ‘aslı gibidir’ kaşesi mutlaka bulunmalı.

Son olarak Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızın belli olduğu kimlik fotokopisi ve vergi kimlik numaranızı da bildirirseniz işlemler başlayacaktır. Eğer engelli olan siz değilseniz, bakmakla yükümlü olduğunuz kişi ise bu kişiye bakmak zorunda olduğunuzu ispatlayan bir belgeniz olmalı. Bu belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile alabilirsiniz.

Çalışma durumu zor olan vatandaşların çalışmaya teşvik edilmesi için düzenlenen bu indirim birçok vatandaşın yüzünü güldürdü. Engelli vatandaşlar sağlıklı vatandaşlarla aynı yaşam şartlarına sahip değil.

Bu nedenle çalışma hayatı, maaşı ve vergi ödemesinin aynı olması da etik olmaz. Devlet, bireyleri çalışma hayatına kazandırmak için belirli indirimler düzenledi. Bu indirimler sayesinde ekonomik olarak da sosyal olarak da engelli bireyler topluma kazandırılıyor.

engelli-indirim
engelli-indirimi-vergisi

Engelli vergi indirimi için nereye başvurulur?

Engelli vergi indirimi için başvuru yapmak istiyorsanız çalıştığınız iş yerinin bağlı olduğu vergi dairesine ya da Mükellef Hizmetleri Gelir ve Kurumlar Vergileri Müdürlüğü Engelli Servisine başvurmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   HES Kodu Nasıl Alınır? ÖSYM Sınavı İçin Nasıl HES Kodu Alınır?

Engelli Vergi İndirimi Kimler İçin Geçerlidir?

Bu indirimi alabilmeniz için belirli şartlar gerekiyor. Bu şartlardan ilki engel durumunuzun belirlenmesi. Daha sonra ‘çalışan’ bir engelli birey olmalısınız.

Eğer engelli değilseniz fakat bakmak zorunda olduğunuz bir engelli varsa da bu indirimden faydalanabilirsiniz. Bunun için bakmakla yükümlü olduğunuz ebeveynleriniz, eşiniz ya da çocuğunuzdan birinin engelli olması gerekiyor.

Engelli birine bakmak zorunda olan serbest meslek erbabı iseniz de indirimden faydalanabilirsiniz. Basit usul vergilendirilen engelli kişiler de engelli vergi indiriminden yararlanabilir. Basit usul mükellefiyeti değilseniz engelli vergi indirimi faydalanabileceğiniz bir indirim olmaz.

Engelli Vergi İndirimi Ne Kadar?

Engelli vergi indirimi her yıl belirli hesaplamalara göre değişiyor. Bu tutar birinci derece engelli, ikinci derece engelli ve üçüncü derece engelli için farklı.

Tutar belirlendiğinde aylık tevkifat matrahı üzerinden azaltılır. Tutarlar yıllık olarak hesaplandıktan sonra aya vurulur. Avukat, diş hekimi vb. gibi serbest meslek erbabı olan kişiler veya kapıcı, gemi işçisi gibi basit usule tabi mükellefler yıllık beyan ettikleri vergi gelirleri üzerinden indirim alırlar.

Eğer iş yerinizle ilgili bir sorun varsa ve vergi indiriminden faydalanamıyorsanız Alo 189 Maliye birimini arayarak şikayette bulunabilirsiniz. Vergi indirimi işlemleri ortalama 150 gün içerisinde sonuçlanır. Bu nedenle başvurularınızı hızlıca yapmanız tavsiye edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz