İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? (Kapsamlı İçerik)

0
33

İşsizlik maaşı özellikle şu dönemlerde korona virüsü belası ile bulaşırken pek çok kişi için önemli bir detay oluşturuyor. Aşama aşama karşımıza çıkan ve herkes için farklı bir yaklaşım yaratan bu virüs için dikkat etmeniz gereken şeyler de tamamen bu süreçleri kullanmanız ile ilgili oluyor. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuyu ele aldık.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? (Kapsamlı İçerik)

İşsizlik maaşından faydalanmak için taşımanız gereken şartları sizin için detaylı olarak hazırladık ve makalemizde yazdık. Gelin detaylara göz atın.

Aktif İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşından faydalanmak için taşımanız gereken şartları sizin için detaylı olarak hazırladık ve makalemizde yazdık. Gelin detaylara göz atın.

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşından faydalanmak için taşımanız gereken şartları sizin için detaylı olarak hazırladık ve makalemizde yazdık. Gelin detaylara göz atın.

Ayrıntıların ve diğer bütün seçeneklerin tamamını ortaya çıkarmak için geç kalmayın ve sizler de maaş yapılarına dair ön plana çıkarılan her bir seçeneği incelemeye ve ön plana çıkarmaya devam edin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Java Method Nedir?

Yeniliklerin ve farklı fırsatların tamamında yer alan bu süreçleri kendinize dair kullanabilir ve ortaya çıkarabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Oluyor?

işsizlik maaşı başvurusu

Türkiye’de Mart 2002 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmış işsizlik sigortasının yasal dayanağı 4447 sayılı kanundur. Bu kanun kapsamında belirlenen şartları sağlayan kişiler işsizlik maaşı almaya hak kazanır. Bu yüzden belirli şartları taşıyan herkes işsizlik maaşı alabilir. Peki ama nedir bu şartlar? Gelin detaylı olarak göz atalım.

•Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
•Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
•Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
•Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak şeklinde bir detayı kullanabilir ve ön plana çıkarabiliriz. Bunlar için tamamen ön plana çıkarılan seçenekleri inceleyin ve size dair de estetik bir yeniliği organize etmeye başlayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bilgisayar Hızlandırma - Yavaşlayan Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

İşsizlik Maaşının Süresi Nedir?

işsizlik maaşının süresi

Bu maaş süreleri değişkenlik göstermektedir.

  • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

• 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

• 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

Bu yüzden yapılacak olan çalışmalarda belirli bir süre bu maaşlardan faydalanmak adına iş başvurularınızı da aktif olarak kullanmanız ve ön plana çıkarmanız gerekiyor.

işsizlik maaşı

Bu konuda vergi kesintileri ve benzeri durumlar da olduğu için değişken bir yapı incelenmektedir. Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır.

İlginizi Çekebilir : Yatırım Yaparak Para Kazanmak

Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz