EA, 2022 Dünya Kupası’ndan sonra FIFA markasını terk edebilir

0
FIFA 2022
FIFA 2022

Geçen yıl yayınlanan bir raporda, oldukça popüler olan FIFA 22 oyununun geliştiricisi EA Sports’un oyunun başlığından ‘FIFA’ adını çıkarmayı düşündüğü iddia edilmişti. Şirket, FIFA ile yapılan anlaşmayı gözden geçirdiğini ve popüler oyunun adını değiştirmeyi düşündüğünü söyledi. Şimdi VideoGamesChronicle’dan bir rapor, şirketin neden böyle bir hamle yapmayı planladığını iddia ediyor.

VideoGamesChronicle, EA Sports’un CEO’su Andrew Wilson’ın söylentilerin ardından şirket personeline söylediği açıklamalara erişmeyi başardı. Wilson, FIFA markasının Dünya Kupası dışındaki yıllarda hiçbir şey sağlamadığını düşünüyor. “Temel olarak, Dünya Kupası olmayan bir yılda FIFA’dan aldığımız şey kutunun önündeki dört harf” dedi.

Şirket, Dünya Kupası yıllarında FIFA markasını kullanmanın avantajını elde etse de, EA’nın doğru adları, oyuncuları, takımları, formayı, stadyumu ve ligleri bir şifre kırmaya gerek kalmadan kullanmasına izin verecek 300’den fazla lisans anlaşması imzalaması gerekiyor. FIFA’yla anlaşma Daha önce önerildiği gibi, oyuncular FIFA markasından farklı olan FIFPro lisansının bir parçasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Facebook sızıntısına Mark Zuckerberg'in telefon numarası da eklendi

FIFA

FIFA markası, şirketin parasına mal olmasının yanı sıra, EA’nın futbol oyunuyla yapabileceklerini de kısıtlar. Wilson, 11’e 11’in ötesinde, FIFA dışı markalarla ortak olmak için daha fazla mod yapmakta zorluk çektiğini ve “futbol dokusunun etrafındaki dijital ekosistemlere daha derin ve geniş bir şekilde genişleme” olduğunu iddia ediyor.

Geçen yıl New York Times’tan bir rapor, EA’nın FIFA ile şirketin gerçek dünya oyunlarının önemli noktalarını EA FIFA oyununda sergilemesine izin verecek bir anlaşma yapmaya çalıştığını iddia etti. Ayrıca oyunda NFT’ler gibi dijital varlıklar sunmak istiyordu, ancak buna izin verilmedi. Wilson, “FIFA sadece kutudaki isim, ancak oyuncuların istediği alanlara dalabilmemizi engellediler” dedi.

New York Times’a göre para da bir sorun. FIFA şimdi EA’dan şu anda elde ettiklerinin neredeyse iki katını istiyor ve yayına göre, anlaşma şu anda dört yılda 1 milyar doların üzerinde bir değere sahip. Bunun üzerine CEO Wilson, “Bu lisansın değerinden daha fazla para ödemek istemiyoruz. Ancak mesele bununla ilgili değil, bu gerçekten hayranlarımızın istediği oyunları ve deneyimleri zamanında sunma yeteneğimizle ilgili.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Google, yeni AR gözlükleri oluşturmak için microLED girişimini satın aldı

Birden fazla rapora göre, EA ve FIFA’nın mevcut anlaşması, bu yıl Katar Dünya Kupası’ndan sonra sona erecek. Şirket henüz bir karar vermedi, ancak EA’daki insanların FIFA ile yapılan anlaşma gerçekleşmezse oyun adını verecekleri şeyi düşündüklerine inanılıyor. Şirket geçen yıl AB ve İngiltere’de bu adı ticari marka haline getirdiği için oyun EA Sports FC olarak adlandırılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz