Dünya’nın Manyetik Alanı Giderek Güçsüzleşiyor

0
25
manyetik-alan
manyetik-alan

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi , bugün sizlere gündemi fazlaca meşgul eden bilimsel bir bilgiden haber vereceğiz.

Manyetik alanın zayıflamasıyla ne olacak?

Teknolojik alanda aksamalar meydana gelebilecek.

Manyetik alan ne kadar azaldı?

Yüzde 9 oranında.

Manyetik alan en fazla hangi bölgede azalma gösterdi?

Güney Atlantik bölgesinde.

Dünya’nın manyetik alanı değişiyor ve insanların bundan olumsuz yönde etkileneceği söyleniyor. Bizler de bilim insanlarının bu yöndeki çalışmalarını sizlere sunmaya karar verdik.

manyetik
manyetik-alan-degisimi

İletişim Sektörü Etkilenecek

Bilim insanlarının çalışmalarına göre Dünya’nın manyetik alanı zayıflayacak ve bu zayıflamayla zararlı ışınlar yeryüzüne ulaşabilecek. Bu zararlı ışınların ulaşması fiziksel olarak değil de elektronik cihazlara etki edecek. Yani uydu cihazları zarar görecek,  Telekom ağlarında aksamalar olacak ve iletişimimiz olumsuz yönde etkilenecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Whatsapp Numara Değiştirme Nasıl Yapılır
İlginizi Çekebilir:Dünyanın İlk Yüzen Nükleer Santrali: Akademik Lomonosov Son Hızda Çalışmaya Başladı

Bunlara ek olarak bilim insanları manyetik alanın zayıf olduğu yerlerde uzay araçlarının bazı teknik sorunlar yaşama riskinin de yüksek olduğunu söylüyor. Mike Hapgood’a göre insanların yaygın olarak kullandığı teknolojik aletlerin bu manyetik alandaki zayıflama sebebiyle tamamen yok olabileceğini söylüyor.

Acil Durum Hizmetlerinde Aksama Olacak

Bilim insanlarının verdiği bilgiye göre GPS sistemleri bozulabilir ve bu yüzden lojistik ve acil durum hizmetlerinde ciddi aksamalar meydana gelebilir. Bu gelişmelerin bir anda değil yavaş yavaş olabileceği ve önlemler alınması gerektiği de bilim insanlarının uyarıları arasında yer alıyor.

Guney-Atlantik
Guney-Atlantik

Avrupa Uzay Ajansı’na göre son 200 yılda Dünya’nın manyetik alanında yüzde 9 oranında azalma oldu. En fazla zayıflamanın ise Güney Atlantik Anomalisi manyetik alanında gerçekleştiği de ifade ediliyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Volkswagen ABD'de "Voltswagen" Oluyor

1958 yılından beri bilim insanları bu konuda çeşitli araştırmalar yapıyor ve ortaya yeni veriler çıkıyor. İlerleyen zamanlarda daha net bilgilerin de ortaya çıkacağı söyleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz