Dünyanın İlk Yüzen Nükleer Santrali: Akademik Lomonosov Son Hızda Çalışmaya Başladı

0
31
Akademik Lomonosov
Akademik Lomonosov

Dünyanın ilk yüzen nükleer santrali ünvanına sahip Akademik Lomonosov geçtiğimiz günlerde alt kapasiteden tam kapasite çalışmaya geçti. Teknobilimadami.com ve Teknoloji Haberleri ekibi olarak da sizlere bu tarz güncel haberleri sunmaya çalışıyoruz.

2010 yılından bu yana Rusya tarafından başlanılan projede geçtiğimiz yıllarda yapımı tamamlanan gemi son aylarda görev yerine ulaşmış ve kısmen çalışmaya başlamıştı.

Dünyanın İlk Yüzen Nükleer Santrali : Akademik Lomonosov

Akademik Lomonosov
Akademik Lomonosov

2010 yılında başlayan proje kapsamında inşaatı süre gemi 2018 yılında tamamlanarak suya indirilmişti. Geçtiğimiz aylarda ise görev yeri dünyanın en kuzeydeki şehri Pevek’e ulaşmış ve kısmen çalışmaya başlamıştı.

Pevek’e ulaştığı günden bu yana tam verimle çalışmamasına rağmen Akademik Lomonosov bölge talebinin %20 elektrik ihtiyacını karşılayabilmiş bu rakam ise  47,3 GWh’ı geçti. Önümüzdeki günlerde ise bu rakamın çok üstünde enerjileri bölgesine kazandıracak gemi için bir kısım çok heyacanlı iken bir kısım halk ise tepkili.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   League Of Legends FPS Nasıl Arttırılır? 2021
Akademik Lomonosov
Akademik Lomonosov

Nükleer santralin doğayı kirlettiğini savunan kesin, bu projenin duyurulduğu günden beri tepkiliydi. Hatta geminin suya indirildiği vakitte botlarla pankart açılarak protesto edilmişti. Diğer kesim ise yaşam olanağı zor olan en kuzeydeki şehirde gerekli enerjinin büyük kısmını karşılayabilecek bu projeye olumlu bakmakta.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz