Kozmik Ateş Çemberi Denilen Halkalı Galaksi İlk Defa Net Olarak Görüntülendi.

0
halkalı galaksi ilk defa görüntülendi
halkalı galaksi ilk defa görüntülendi

Uzay, teknoloji alanındaki keşifler son yıllarda çokça arttı. Bu keşifler ve daha önemlisi kanıt olabilecek görüntü bakımından geçtiğimiz günlerde önemli bir iş bilim adamları tarafından başarıldı. Bu tarz haberleri  Teknobilimadami.com ve Teknoloji Haberleri ekibi olarak sizlere en güncel halleriyle iletiyoruz. Bugünkü konumuz ise 11 milyar ışık yılı uzaktaki Halkalı Galaksi (Kosmik ateş çemberi)’nin net görüntüsünü kaydetmeyi başardık.

Halkalı galaksi görüntüleri ilk defa net olarak kaydedildi

halkali galaksi
halkalı galaksi similasyonlaştırılmış net görüntü

Teorik olarak big bang olayı yaklaşık 14 milyar yıl önce olduğu düşünülür. 14 Milyar yıl yaşında olan evrene 3 milyar yaşındayken katılan halkalı galaksi veya halkalı gökada ilk defa görüntülenebildi.

Çok nadiren dünyadan en iyi teknolojilerle varlığı ispatlanabilen bu kozmik ateş çemberi ilk defa net olarak kaydedildi, basit bir olay olarak görünse de uzay keşifleri arasında son yıllar içinde en heyecanlandığımız olaylar içinde diyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   WhatsApp Sohbet Kilidi nedir? Yeni özellik özel konuşmaları gizlemenize yardımcı olacak

Görüntülerde zorda olsa gördüğümüz galaksinin ortasındaki boşluk aslında devasa bir boyuta sahip. 2019’da doğrudan görüntüleyebildiğimiz Messier 87‘deki süper kütleli kara deliğin boyutundan yaklaşık 3 milyon kat daha büyük olan bir boşluğa sahip olan halkalı galakside bizim galaksimizden 50 kat daha fazla yıldıza sahip olabileceği düşülüyor.

halkalı galaksi similasyonlaştırılmış net görüntü
halkalı galaksi net görüntü

Nasa Hubble Uzay Teleskobu tarafından yapılan çalışmalarda devasa verilerin bir araya getirilmesi ile oluşan görüntüler gerçekten hayranlık uyandırıcı. Bu halkalı galaksi ve görüntülerini araştıran ekibin belirttiklerine göre de bu galaksi tip evrenin ilk galaksi tiplerinden olabilir. Bu tarz araştırmaların yapıldığı Hubble Teleskop için Nasa sitesini ziyaret edebilir bu linkten fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz