Dünyanın Katmanları Nelerdir?

0
dünya katmanları neler
dünya katmanları nelerdir

Bugün Dünya’nın farklı katmanları keşfedeceğiz: kabuk, manto ve çekirdek. Dünyanın tüm katmanları birer birer dökmeye başlayalım. Dünya dört farklı katmandan oluşur;

  • Yerkabuğu (Dünya hacminin yüzde 1’i)
  • Manto (yüzde 84)
  • Sıvı dış çekirdek
  • Katı iç çekirdek (birlikte yüzde 15).

Dünyanın Katmanları

Yerkabuğu

Kabuk, yaşadığımız dünyanın en dış ve en ince tabakasıdır. Yerkabuğu, karada ortalama olarak yaklaşık 30 km derinliktedir. Okyanusun dibinde, kabuk hala yaklaşık 5 km derinliğinde.

Dünyanın kabuğu çeşitli kimyasal elementlerden, minerallerden veya kaya türlerinden oluşur. En yaygın kimyasal elementler oksijen, silikon, alüminyum, demir, kalsiyum, potasyum, sodyum ve magnezyumdur. En yaygın kayaçlar Magmatik kayaçlar (granit, bazalt), Metamorfik kayaçlar (gnays, amfibolit), Tortul kayaçlardır (kumtaşı, şeyl, kireçtaşı). Kabuğun %90’ından fazlası silikat minerallerinden oluşur. Kıta kabuğu ve okyanus kabuğu olmak üzere iki tür kabuk vardır.

  • Kıta Kabuk: Dünyanın başlıca silika ve alüminadan oluşan kayalardan oluşan dış kayalık tabakasına “ sial ” denir.
  • Okyanus Kabuğu: Kıta kabuğunun altında, yoğun kayalardan, özellikle de magmatik kaya bazaltından oluşur. Kabuk ile alttaki manto arasındaki sınır Mohorovicic süreksizliği olarak adlandırılır ve genellikle Moho olarak adlandırılır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bitcoin yeni rekora doğru koşuyor! Hedef 35 bin dolar

Katmanları

Dünya’nın Mantosu

Manto, yer kabuğunun altında yer alan dünyanın en büyük katmanıdır. Dünya hacminin %84’ünü temsil eder. Manto 2,900 km derinliğe kadar gider. Bu katman, kimyasal elementler magnezyum, silikon ve oksijen açısından zengin, çok sıcak, yoğun kayadan oluşur. Üst mantoda, sıcaklıklar 500 ila 900 °C (932 ila 1,652 °F) arasında değişir. Alt mantoda sıcaklıklar 4.000 °C’nin (7.230 °F) üzerine çıkabilir.

Dünyanın Dış Çekirdeği

Dış çekirdek çoğunlukla erimiş metaller nikel ve demirden oluşur. Yaklaşık 2253 km kalınlığındadır ve ortalama sıcaklığı 9,000 F’dir (5,000 Santigrat). Dünyanın manyetik alanını oluşturan, sıvının dış çekirdek içindeki hareketidir.

Dünyanın İç Çekirdeği

İç çekirdek, esas olarak demir ve nikelden oluşan, son derece sıcak bir katı metal bilyedir. İç çekirdek, dış çekirdekten daha sıcak olmasına rağmen, bu katmanda hala demir ve nikel katı kalır. Katıdır, çünkü iç çekirdek, üstündeki diğer katmanlardan inanılmaz miktarda (Dünya yüzeyinden 3 milyon kat daha fazla) basınç altındadır. Genişliği yaklaşık 2.550 km ve sıcaklık yaklaşık 10.800 F (6.000 C). İç çekirdek, Güneş’in yüzeyi kadar sıcak olan Dünya’nın en sıcak kısmıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz