Dünya’da Artık 5 Okyanus Var

0
47
dünya-artık-5-okyanus-olarak-bilinecek

Antratika’yı çevreleyen ve yıllardan beri bir çok bilim adamı tarafından tartışma konusu olan “Günay Okyanusu” yapılan çalışmaların ardından nihahi karara verildiği açıklandı. Dünya’nın beşinci okyanusu olarak National Geographic’in atlasında yer alacak. Bilim insanlarının vermiş olduğu net karar ile artık 4 bölge olacağını söyleyebiliriz.

Dünya gezegenimizin içerisinde karaları çevreleyen ve yapılan itibariyle yıllarca okyanus olarak tanımlanan 4 bölge; 4 okyanus olarak tanımlanıyordu. Bu dört okyanus da uzun yıllardır varılan fikir birlikleri ile haritalarda okyanus olarak yer alıyor, bilim insanların araştırmalarına bakıldığında ise genel okyanus kavramıyla yer alıyor.

Baştan aşağıya dünya üzerinde bir yenilik olarak kabul edilen bu durumun yıllarca tarih kitaplarında okutulacağını söyleyebiliriz.

dünya-artık-5-okyanus-olacak
dünya-artık-5-okyanus-olacak

Okyanuslara Yardım Eli Uzatılabilir

Colorado Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev alan Cassandra Brooks, Güney  Okyanusu’nun okyanus olarak kabul edilmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada yapılan araştırmalar sonucu böyle bir karar aldıklarını ve bu kararın alınmasında uzun yıllar etkili olduğu söylenmektedir. Brooks’a göre Antartika bölgesinde araştırmalar yürüten bilim insanları, bölge içerisinde ne kadar kendne özgü özel ve Dünya’nın geri kalanı için kritik bir karar olduğu bilinmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Adobe, 2021 Dünya Etkileşim Tasarımı günü tarihini açıkladı

Brooks aynı zaman içerisinde Güney Okyanusu’nun bir akciğer ya da kalp gibi dünyanın geri kalanındaki okyanuslara da su pompaladığını ve her ne kadar fark edilmese de iklim değişikliğinin oluşmasında oldukça etkili olduğu ifade ediliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz