Doktorlar İçin Dijital Pr Nasıl Yapılabilir? 

0
Dijital PR çalışması nasıl yapılır
Dijital PR çalışması nasıl yapılır

Şirketler reklam, film veya web siteleri gibi medyalar üzerinden tanıtım çalışmaları yapmaktadır. Sağlık sektöründe büyük hedefleri olan doktorlar, PR ile kendilerini tanıtma imkânı bulur. Aynı zamanda sosyal ağlar, bloglar gibi birçok yerde tanıtım yapabilir. İnsanlar ile etkileşim halinde olabilirler

PR Doktorlar İçin Neden Faydalıdır?

Sağlık hizmetine ihtiyaç duyan danışanların en temel ve doğal kaygısı hizmet alacakları kişi ve kuruluşların hâkimiyetidir. Müşterileri çekmek için özel bir sağlık hizmeti sağlayıcısı bu hâkimiyeti gösterebilmelidir. Bu kanıtların çoğu halkla ilişkiler çalışmaları tarafından sağlanmaktadır.

Bu alanda hizmete ihtiyaç duyanlar, diğer hastalardan memnun olan ve alanında hâkimiyetini kanıtlamış hekimlerden hizmet almanın keyfini yaşayacaklardır. Özellikle doktorlar için yapılan PR çalışmalarının özel sağlık kuruluşları için birçok avantajı vardır.

Bir hastanede veya özel klinikte alanında tanınan, hastaları tarafından sevilen, olumlu bir marka imajına sahip bir hekimin çalışması o tesisin tercih edilmesini artıracaktır. Sonuçta her eğitim kurumu gibi bir hastane de personelinin kalitesine göre değerlendirilir ve güvenilir doktorların çalışmaları o tesisin marka değerini büyük ölçüde artırır.

RP çalışması hem kendi muayenehanelerinde hem de özel bir ortamda pratisyen hekimler için avantajlara sahiptir. Özel bir kurumda çalışan bir doktor için PR yaparken kişinin o kuruma katkısı artacağından maaşı ve statüsü yükselecektir.

Unutulmamalıdır ki bu tür çalışmalar sadece doktorlara değil hastalara da fayda sağlamaktadır. Aslında iyi bir kamu hizmeti ile sağlık ihtiyacı olan kişiler doğru adrese yönlendirilebilir.

seo çalışması

Doktorun PR Çalışması Nasıl Yapılır?

Logo ve kurumsal kimlik, halkla ilişkiler uygulamasının ilk adımıdır. Hedef kitlenin gözünde uzun süre ayakta kalabilmek için bir ismi marka haline getirmek ve üzerine imaj inşa etmek gerekiyor. Oluşturulan bu kimliğe göre reklam ve tanıtım süreci belirlenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dijital Pazarlama Ve SEO Ajansı

Oluşturulan kimlik, hekimin hizmetlerini yansıtmalı ve hastanın ihtiyaçlarına cevap vermelidir. Kimlik çalışması, logo reklamlarında kullanılan görsel, renk şeması ve slogan biçimini içermelidir.

Identity’den sonra dijital kanallar aracılığıyla hedef kitleye yönelik araştırmaların yapılması gerekiyordu. Bu çalışmalardan elde edilen ampirik geri bildirimler ölçülmeli ve bu ölçümlere dayalı olarak uygulanabilir yöntemler düşünülmelidir.

SEO Çalışmaları

Araştırmalar sağlık sorunu yaşayan kişilerin başta Google olmak üzere arama motorlarını kullanarak çözüm bulmaya çalıştıklarını göstermektedir. Google Trendler ‘de öne çıkan hastalıkları ve diğer sağlık konularını arayın. Bu durumda SEO çalışmaları hekimler için halkla ilişkiler çalışmalarında önemli bir adım olarak kabul edilmelidir. Arama motoru görünürlüğünün arttırılması, doktor domainine ihtiyaç duyan hastaların gözünde olumlu bir izlenim yaratacak ve bu hastaları doktora yönlendirmeyi kolaylaştıracaktır.

Sosyal Medya Yönetimi

Müşterilerle iletişimin sürekliliğini sağlayan sosyal medya, halkla ilişkiler faaliyetleri için büyük önem taşımaktadır. Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal paylaşım platformlarında kurulan etkileşim,  hedef kitlenin kalbindeki doktor imajını ciddi anlamda etkiliyor.

Bu nedenle sosyal medya hesaplarının çok dikkatli yönetilmesi ve yönetilirken hedef kitlenin beklentileri dikkate alınarak bir strateji uygulanması gerekmektedir. Bir doktorun uzmanlık alanı ile ilgili bilgilendirici içerik ve paylaşımlar yapmak, toplumda olumlu bir imaj oluşturur ve güven oluşturur.

Reklam Aktivitesi

Google, Facebook gibi platformlarda verilen reklamlar hedef kitleye anında ulaşır. Bu reklamlar genellikle kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda görüntülenir. Örneğin, diyabet, diyabet gibi terimleri arayan kullanıcılara bir diyabet doktoruyla ilgili bir reklam gösterilir. Olumlu geri bildirimleri artıracak etkileyici bir reklam başlığı ve açıklaması hazırlamanız gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dijital Pazarlama Kanalları Arasında TikTok Popüler Olmaya Başladı!

İçerik Araştırması

Alanında hekim hâkimiyetini gösteren ve hastalara yönelik öneriler içeren içerikler oluşturmak hekime olan güveni artıracaktır. Bunlar ise ortalama bir insanın anlayabileceği bir üslupla ve kolay okunur bir formatta yazılmalıdır.

Ayrıca hekimin sahadaki hâkimiyeti basın bültenleri ve haberlerle anlatılabilir ve hizmetleri tanıtılabilir. Marka imajıyla uyumlu bir içerik stratejisi oluşturularak olumlu geri bildirimler alınabilir.

Doktor Web Siteleri Neden Önemli

Doktor web sitelerinin tıp alanı ve dijital dünya arasındaki uyumda özel bir yeri ve rolü vardır. Hekim web sitelerinin profesyonelce hazırlanmış olması hem sağlıkla ilgili her türlü bilginin uzman yönlendirmeleri ile paylaşılması hem de ilgili hekimlere ilişki desteği sağlanması açısından önemlidir.

Sade, kolay anlaşılır bir dille yazılmış, özgün içerikli, etkili ve erişilebilir görseller eşliğinde hazırlanmış web siteleri ile insanların çevrimiçi olarak sağlıklı yaşam arayışlarını tatmin edebilirsiniz.

Mevcut yasaya göre tıp alanında reklam yapmak kesinlikle yasaktır. Öte yandan, hastaların bilgi ihtiyacını karşılamaya yönelik, yanlış bilgi ve tutum ya da haksız rekabet içermeyen yayınlar yasal kabul edilmektedir.

Profesyoneller tarafından yapılan tedavilerin ve ameliyatların web sitesinde paylaşılması,  mevcut ve potansiyel hastaların konu hakkında ilk bilgileri almasını kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda hastanın hekimin deneyimine olan güvenini ve güvenini de oluşturur.

Her türlü iletişim bilgilerinin yer aldığı kişisel web siteleri, kişilerin doktorlara güvenmesini kolaylaştırırken, aynı zamanda hedeflenen bir kitleye ulaşmak için doktorların uzmanlık alanları hakkında bilgilendirici paylaşımlar yapmasına olanak tanır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz