Dizüstü Bilgisayar Fan Gürültüsü Nasıl Azaltılır?

0
Dizüstü Bilgisayar Fan Gürültüsü Nasıl Azaltılır
Dizüstü Bilgisayar Fan Gürültüsü Nasıl Azaltılır

Bu yazımızda laptop fan gürültüsü nasıl engellenir konusuna değineceğiz. Bir dizüstü bilgisayar, seçtiğiniz ortamda iş yapmak söz konusu olduğunda rakipsizdir. Ancak hareketliliğin bir bedeli vardır. İçerideki dar alan ve yüksek kapasiteli piller sayesinde ısı gelişimi genellikle bir problemdir.

Hepimiz sessiz bir bilgisayar istesek de, çoğumuz birdenbire ortaya çıkan yüksek sesli fan sesleri duymuşuzdur. Çoğu durumda, işini yapan fandır. Bu nedenle, sadece bu sorunu çözmeniz değil, aynı zamanda gelecekte bunu önlemeniz gerekir. Dizüstü bilgisayar fan gürültüsüyle başa çıkma tekniklerini ve yöntemlerini keşfetmek için bu makaleyi okuyun. İster oyun oynuyor, ister web tarayıcısında geziniyor veya ciddi bir iş yapıyor olun, hemen hemen her şeyin üstesinden gelebilecek yeterli işlem gücüne sahip bir dizüstü bilgisayar var. Ne yazık ki, süreçte çok gürültülü de olabilir. Aşağıda dizüstü bilgisayar fan gürültüsünü azaltma ile ilgili adımlar bulunmaktadır.

Dizüstü Bilgisayar Fan Gürültüsü Nasıl Engellenir?

Havalandırma Deliklerini ve Fanları Temizleyin ve Sert Yüzeyler Kullanın

Dizüstü bilgisayarınız aynı yazılımla geçmişte olduğundan daha yüksek sesle çalışıyorsa, fanlarınız ve havalandırma delikleriniz tozla tıkanmış olabilir. Bu, bilgisayarın telafi etmek için fan hızını arttırdığı anlamına gelir. Çözüm, dizüstü bilgisayarınızdaki tozu temizlemektir. Havalandırma delikleri tozla tıkalı değilse.

Dizüstü Bilgisayar Fan Gürültüsü
Dizüstü Bilgisayar Fan Gürültüsü

Fan Ayarlarını Değiştir

Fan sesini azaltmanın en hızlı yolu fanları kapatmaktır. Söylemesi çok kolay, ancak bunu nasıl yapmanız gerektiği her zaman açık değildir. Dizüstü bilgisayarınızda fan kontrolünü bulabileceğiniz üç yer vardır. İlk olarak, fiziksel bir fan kontrolü olup olmadığını görmek için klavyenize bakın. Genellikle klavyenizdeki “Fn” tuşunu basılı tutmanız ve ardından farklı fan modları arasında geçiş yapmanızı sağlayan fonksiyon tuşuna basmanız gerekir. Bunlardan biri, daha düşük maksimum güce sahip daha sessiz bir mod olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Apple iPhone ve iPad için Final Cut Camera uygulamasını kullanıma sundu

İkinci olarak, dizüstü bilgisayarınızda kurulu olan tüm yardımcı programları kontrol edin. Bu, üreticinin RGB aydınlatmasını ve fan profillerini kontrol etmenizi sağlayan yardımcı programlarına sahip oyun dizüstü bilgisayarları için daha tipiktir. Dizüstü bilgisayarınızda resmi bir fan kontrol yardımcı programı yoksa Speed ​​Fan gibi üçüncü taraf bir uygulama kullanabilirsiniz, ancak riski size aittir.

Güç Ayarlarınızı Değiştirin

Çoğu işletim sistemi, performans, gürültü ve pil ömrü arasında doğru dengeyi bulmak için dizüstü bilgisayarınızın güç planını değiştirmenize olanak tanır. Dizüstü bilgisayarınızdan daha az gürültü karşılığında biraz daha düşük performansla yaşamak istiyorsanız, bu güç planını daha az ısı üreten ve dolayısıyla daha az soğutma gerektiren bir şeyle değiştirebilirsiniz.

Fan Gürültüsünü Azaltan GPU Özelliklerini Kullanın

Özel GPU’lara sahip dizüstü bilgisayarlarda, GPU’nun genel gürültü seviyesine katkıda bulunan kendi fanı vardır. Büyük GPU üreticileri, fan gürültüsünü sınırlamak için hizmet yazılımlarında özel özellikler sunar. Bu performans pahasına olur, ancak GPU genellikle gerçekten ihtiyacınız olmayan performans için çalışır. NVIDIA kullanıcıları için bu özellik Fısıltı Modu olarak bilinir ve GeForce Experience’da etkinleştirilebilir. AMD kullanıcıları bu özelliği Radeon yazılımında yapılandırılan Radeon Chill olarak biliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone Wi-Fi Bağlantı Sorunu Nasıl Giderilir?

Bu modlar etkinleştirildiğinde, GPU’nuz yalnızca belirtilen kare hızı sınırına kadar görüntü oluşturacak ve daha az güç gerektiren oyunlarda sıcaklıkları ve gürültüyü azaltacaktır. Bu özel modlar, GPU’yu daha düşük performans hedeflerine zorlayarak ve maksimum güvenli sıcaklıklar ile fan hızları arasındaki sınırları agresif bir şekilde zorlayarak basit kare hızı sınırlarının ötesine geçer.

Dizüstü Bilgisayarınızı Uzaklaştırın

Dizüstü bilgisayarınızı masaüstü olarak kullanıyorsanız ve harici bir ekrana bağladıysanız, dizüstü bilgisayarı sizden uzağa yerleştirerek fan sesini etkili bir şekilde azaltabilirsiniz. Ses yoğunluğu, ters kare yasasını takip eder; bu, ses yoğunluğunun artan mesafe ile büyük ölçüde azaldığı anlamına gelir. Örneğin, kablosuz bir fare ve klavyeyi uzun bir ekran kablosuyla birlikte kullanabilir ve dizüstü bilgisayarın yüksek ses çıkışlarını kulaklarınızdan uzak tutabilirsiniz.

Gürültü Önleyici Kulaklık Kullanın

Yine de kulaklıkları dizüstü bilgisayara bağlarsanız, yüksek kaliteli gürültü önleyici kulaklıklarla fan gürültüsünü tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Ucuz modeller bile fan sesi gibi monoton uğultu seslerini bastırmada mükemmeldir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz