Türkiye’ye Özgü Hayvanlar Hangileridir?

0
türkiyeye özgü hayvanlar
türkiyeye özgü hayvanlar

Türkiye’de yaşayan endemik hayvan türleri hangileridir? Bu yazıda Türkiye’ye özgü hayvanlar hangileridir sorusuna cevap bulacağız.

Türkiye’de Yaşayan Endemik Hayvan Türleri

Ankara Kedisi

Kökeni Ankara’ya dayanan kedi türü, yurtdışında Angora olarak bilinir. Uzun tüyleri olan kedilerin atası olarak bilinen Ankara Kedileri, evlerine ve sahiplerine bağlı, oldukça zeki canlılardır. İnsanlarla iyi anlaşan bu kedilerin kulakları dik, uzun ve uç kısımları tüylü olmaktadır. Türkiye’ye özgü canlılar arasında bulunan bu kedilerin tüyleri sarı, beyaz ve kahverengi, gözleri ise yeşil, mavi ve sarıdır. Bu kedi türü, yürürken kuyruğunu sırt hizasında tutmaktadır. Bu hareket türün en tipik özelliklerinden biridir.

Kangal Köpeği

Türkiye’de yaşayan endemik hayvan türleri arasında, Kangal köpekleri önemli bir canlıdır. Bu köpek türü dünya çapında ünlüdür. Cesur, zeki ve güçlü olmaları ile bilinen Kangalların eğitilmesi oldukça zordur. Sahiplerine bağlılığı yüksektir. Kangal köpekleri, sürülerin korunması ve kişisel koruma amacı ile pek çok ülkeden yoğun talep görmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Çifte Vatandaşlık Veren Ülkeler 2021 Tüm Listedeki Ülkeler

Hayvanlar

Van Kedisi

Van Kedisi, Van bölgesine özgü bir kedi cinsidir. Ülkemizde olduğu gibi dünyada da ünlü bu bir kedi neslidir. Bilinçsiz şekilde melezleştirilmeleri sebebiyle tehlike altına girmiştir. Zeki ve cana yakın bir kedi türü olan Van kedileri su ile oynamayı sever, hatta yüzebilirler. Bir gözü sarı diğer gözünün mavi olması sebebiyle dikkatleri üzerine çeken Van kedilerinin ağırlığı ergin bir dişinin 3 kg, erkeklerde ise 3,5 kg’dır.

Denizli Horozu

Türkiye’nin endemik hayvanlar arasında bulunan Denizli Horozu, Denizli şehrine özgü bir horoz türüdür. Uzun ötüşü ve ahenkli görünüşü ile ünlenen Denizli horozu yaklaşık 30 saniye kesintisiz bir şekilde ötebilir. Ortalama 3 kg olan bu tür; renk, ibik ve vücut yapılarına göre üç ana gruba ayrılır.

  • İbik türlerine göre: Dar ibik, geniş ibik
  • Renk türlerine göre: Al, kürklü, siyah, demirkır, kınalı, pamukkır.
  • Vücut şekillerine göre: Yüksek boyun, küpeli, sülün.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Çin Aşısı Yarın Sabah Türkiye'de Olacak

Denizli horozların bacakları gri veya mor, gözleri kulakçık kırmızı, siyah-sürmeli üzerine yalnızca kırmızı veya beyaz benek vücut rengi ise kırmızı, siyah ve kirli beyaz renktedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz