Boyun Düzleşmesi Geçer Mi?

0

Boyun Düzleşmesi geçer mi sahiden ? Bugün Teknoloji Haberleri – Bilim Teknoloji Rehberi ekibi olarak bunu konuşacağız.

Boyun düzleşmesi, servikal lordoz düzleşmesi olarak da adlandırılmaktadır. İnsanların hareketsiz yaşam tarzını benimsemesinden ötürü sık sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesi olarak ifade edilebilmektedir.

[toc]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”Boyun Düzleşmesi Tedavi Edlir mi ?” answer-0=”bu konuya detaylıca yazımızda yer verdik.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”Boyun Düzleşmesi Nasıl Teşhis Edilir?” answer-1=”Röntgen ,Manyetik Rezonans,Bilgisayarlı Tomografi, gibi cihazlar sayesinde teşhis konulabilir. Bu konuyu yazımızda bulabilirsiniz.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”Boyun Düzleşmesi Neden Olur?” answer-2=”Bunun Çok değişik varyasyonları olabilir. Konuyla İlgili yazımızı okumamızı tavsiye ederiz.” image-2=”” headline-3=”h2″ question-3=”Boyun Düzleşme Belirtileri Nelerdir?” answer-3=”Uyuşma ,karıncalanma diye yazımızda sıraladık.” image-3=”” count=”4″ html=”true” css_class=””]

Bu rahatsızlıktan kısaca bahsetmek gerekirse, boyunun kıvrımlı yapısının kaybetmesinden kaynaklı olarak ortaya çıktığı söylenebilmektedir. Bu hastalığı engellemek için egzersizler ve alışkanlıklardaki değişimler tavsiye edilmektedir.

Omurgada yer alan 33 kemiğin 7 adedi boyun kısmında yer almaktadır. Omurganın kıvrımlı bir yapıda olması da hareket kabiliyetini olumlu yönde etkilemektedir.

Servikal lordoz da boynun kıvrımlı olduğunu ifade eden bir terim olarak kendini göstermektedir.

Servikal lordoz düzleşmesi ile beraber C şeklinde olan kıvrım ortadan kalkacaktır. Ancak ileri düzeydeki rahatsızlıklarda ters yönde çıkıntılar da kendini gösterebilecektir.

boyun-duzlesme
boyun-duzlesmesi-tedavisi 

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Boyun düzleşmesinin en yaygın belirtisi kas ağrıları olarak ifade edilmektedir. Kasların farklı yönlere çekilmesi sonrasında da kasılmalar ve spazmlar kendini gösterebilir. Hatta bu ağrılar omuzlara ve bele kadar da uzanabilmektedir.

Düz bir zemine yatılarak boyun ile sırt arasındaki eğri farkını anlayarak bu hastalığa sahip olup olunmadığı da anlaşılabilmektedir.

Boyun düzleşmesi rahatsızlığı, insanlarda farklı belirtilere yer verebilmektedir. Genel olarak boyun kıvrımının ortadan kalkması, boyun ağrısı ve baş ağrısı gibi problemler kendini gösterebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Düzenli Spor Yapmaya Başlamanız İçin 13 Neden

 

Boyun eğriliğini dikkate almama konusunda herhangi bir kazada boyunun sakatlanmaya daha da elverişli hale geldiği de söylenebilmektedir. Uzun vadeli hasarların temel nedeni de olabilecektir. Bunun dışında boyun düzleşmesinin farklı belirtileri de ortaya çıkabilmektedir.

 • Uyuşma
 • Karıncalanma
 • Elektrik çarpar gibi ortaya çıkan ağrılar
 • Mesane kontrolü zayıflığı
 • Zayıflık
 • Kas kontrolünü sağlamada zorlanma
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Evde Para Kazanma Yöntemleri
boyun-duzlesme-nedenleri
boyun-duzlesmesi-nedenleri

Boyun Düzleşmesinin Nedenleri Nelerdir?

Boyun düzleşmesinin temel nedeni uzun süreli olarak yanlış bir duruş içerisinde olmaktadır. Bu şekilde durmak meslekten kaynaklı ya da uzun süreli bilgisayar kullanımından dolayı kendini göstermektedir. Bunun dışında da boyun düzleşmesine neden olan farklı seçenekler de bulunmaktadır.

 • Dejeneratif disk hastalığı:

Kişilerin yaşlanmasıyla beraber omur kemikleri hasar görmeye başlayacaktır. Bundan dolayı da kişilerin boyunlarının kıvrımlarında da değişim görülebilecektir. Yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir nedendir.

 • Doğuştan gelen bozukluklar:

Doğum esnasında ya da doğumdan sona meydana gelen kusurlar olarak kendini gösterebilmektedir. Omurganın anormal bir biçimde büyümesini ve üçgen bir şekil almasından dolayı da bir eğrilik baş gösterebilecektir.

 • Travma:

Travmalar da boyun düzleşmelerinin temel nedeni olarak görülmektedir. Kaza, darbe alma ya da yaralanmalar da boyun düzleşmelerinin temel nedenleri arasında sayılabilmektedir. Omur bölgelerindeki ligamentlerin kırılmasıyla beraber omurganın şeklinde değişim görülebilmektedir.

 • Tümör ve enfeksiyonlar:

Kemik bölgelerinde gelişen tümör ve enfeksiyonlar omur bölgelerinde şişlik yaratmaları sonrasında da boynun doğal görüntüsünün kaybolmasının temel nedeni olabilmektedir. Bu yüzden de boyun düzleşmesine davetiye çıkaran bir etmen olarak da ifade edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Menenjit Nedir? Menenjit Aşısı Fiyatı Ne kadar?

Boyun Düzleşmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Boyun düzleşmesi rahatsızlığı olan kişilerin doktorlarına danışarak, sağlıksal geçmişleri ve detaylı bir muayene sonrasında da bu hastalığa sahip olup olmadıkları anlaşılabilecektir.

Aynı zamanda da doktorlar tarafından doğru teşhisi koymak adına görüntüleme testleri de istenebilmektedir. Bu testlerle beraber kesin olarak hastalığın bulunabilmesi mümkün olmaktadır.

 1. Röntgen:

X ışınlarının kullanılmasıyla beraber boyun kemiklerinin yapısı ve eğrilik durumu incelenmektedir. Bu görüntülenme sadece kemiklerin durumunu görmek için kullanılacaktır. Bunun dışında kas ve dokuları görmek için de bir dizi testler istenebilecektir.

 1. Manyetik Rezonans:

MR olarak bilinen bu test içerisinde radyo dalgalarından faydalanarak vücut dokusunu gözlemleyebilmek mümkün olabilmektedir.

 1. Bilgisayarlı Tomografi:

Verilen X ışınlarıyla beraber vücuttaki tüm doku ve kemiklerin üç boyutlu şekli incelenmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yasak Tedavi: Lobotomi Ne Demek? 2021
boyun-duzlesme
boyun-duzlesmesi-tedavi

Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Yanlış bir duruşa sahip olan kişilerin ilaç kullanmaları sadece var olan belirtileri hafifletmeye yarayacaktır. Fiziksel bir problem olmasından dolayı ve boynun eski haline getirilmesi için farklı yöntemlerin uygulanması gerekmektedir.

Bu konuda fizik tedavi devreye girebilecek ve vücudun içerisindeki sinir, kas ve disklerin üzerindeki yükü azaltma konusunda da kullanılabilecektir.

İlginizi Çekebilir: Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir Nasıl Yapılır?

 

Fizik tedavi , boyun eğriliğinin başlangıç evresinde olmasında devreye girebilmektedir. Boyunluk ve ağrı kesici kullanımıyla beraber bu tedavi süreci başlayabilecektir. Ancak boyun düzleşmesi ilerleyerek kifoz evresine gelmesi sonrasında da cerrahi müdahaleler gerekebilecektir.

Bu durum nadir olarak görülmektedir. Aynı zamanda da cerrahi müdahaleler her zaman son çare olarak adlandırılmaktadır. En sık olarak tercih edilen ameliyat türü olarak da spinal füzyon tercih edilmektedir.

Boyun düzleşmesi konusunda bağımsız bir tedavi olarak öne çıkan fizik tedavi sayesinde kasların güçlendirilmesine dair seanslar gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda da boynun uzamasıyla beraber de boyun çekişi işlemleri de hayata geçirilir. Bunun yanı sıra evde uygulanan yöntemler de bu rahatsızlığı giderebilmektedir.

 • Sürekli kendini tekrarlayan hareketlerde bulunan kişilerin ağrılarını giderebilmeleri ve iyileşmeyi destekleyebilmeleri için boynu dinlendirmeleri söz konusu olabilmektedir. Aynı zamanda da hareketi daha sınırlı bir hale getirmek için de boyunluk tercih edilebilmektedir. Boyunlukların uzun süreli kullanımı zarar vereceğinden dolayı doktora danışılması da gerekmektedir.
 • Boynu doğru bir biçimde yerleştirmek de önemlidir. Uyurken özel boyun yastıkları ya da özel boyun ruloları kullanılabilmektedir. Aynı zamanda da fizik tedavi uzmanlarının belirledikleri pozisyonlarda da uzanmak oldukça önemlidir.
 • Soğuk kompres ve boz torbaları uygulamaları ağrıların giderilmesinde etkili olabilmektedir. Uzmanlar tarafından önerilen bu yöntemi maksimum 15 dakika boyunca uyguladıktan sonra da boyun bölgesine masaj yapılabilir.
 • Sıcak su torbalar, sıcak duş gerilen kasların yumuşamasında önemlidir. 15 dakika boyunca uygulanması sonrasında da kesin sonuç verecektir.
 • Çalışma ortamını da boyunu en ideal biçimde yerleştirmeye dayalı olarak meydana getirmek de önemlidir. Oturulan ve yaslanılan alanların bu rahatsızlığa bağlı olarak belirlenmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz