Menenjit Nedir? Menenjit Aşısı Fiyatı Ne kadar?

0
47

Menenjit nedir ve belirtileri nedir? Menenjit özellikle beyni ve omuriliği saran bir zarın iltihaplı hastalığı olarak karşımıza çıkıyor. Meninks adı verilen bu zar ateş, baş ağrısı ve ense sertliği ile karşımıza çıkıyor. Bu yüzden hastalığın etkeni de virüsler oluyor. Aynı zamanda bakteriler ve parazitler de bu virüs için bir uyaran olabiliyor. Hayati tehlike yaratacak kadar da tehlikeli olabilen menenjit için sizlere detaylı bir açıklama yapmak istiyoruz. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuyu ele aldık.

menenjit asisi

Menenjit Nedir?

Bir tür virüs ve bakterilerin neden olduğu bir hastalık olan menenjit, kişisel olarak da pek çok kişide görülme potansiyeline sahiptir. Detaylar için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Menenjit Nedir? İlacı Nedir?

Bir tür virüs ve bakterilerin neden olduğu bir hastalık olan menenjit, kişisel olarak da pek çok kişide görülme potansiyeline sahiptir. Detaylar için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Menenjit Nedir? Aşısı Ne Kadardır?

Bir tür virüs ve bakterilerin neden olduğu bir hastalık olan menenjit, kişisel olarak da pek çok kişide görülme potansiyeline sahiptir. Detaylar için sitemizi inceleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Güneş Yanıkları Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

 

menenjit nedir

Özellikle belirtilere bilimsel bir şekilde bakacak olursak, birbirini taklit edebilen belirtiler olduğunu söyleyebiliriz. Birkaç saat ya da gün içinde en gerçek belirtiler ortaya çıkacaktır. Çünkü erken menenjit belirtileri gribe benziyor genellikle ama bu grip olarak kalmasın aklınızda. Peki ama nedir menenjit belirtileri?

  • Baş ağrısı
  • Kusma
  • Yüksek ateş
  • ense sertliği
  • uykuya eğilim
  • konsantrasyon zorluğu
  • havale geçirme
  • meningokok menenjitinde deri döküntüsü

Bu şekilde karşımıza çıkarılacak olan her bir seçimi ve beklentiyi de ön plana çıkarabilir ve kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Menenjitin Nedenleri Nedir?

menenjit-nedenleri

Aslında bu hastalığın en net sebebi virüstür. Daha sonra bakteriler ve parazitler etken olarak görülür. Pnömokoklar: Küçük çocuklarda ve yetişkinlerde görülen en sık menenjit etkenidir. Orta kulak enfeksiyonu, sinüzit ve zatürreye de neden olur. Aşı ile önlenebilmesi mümkündür. Ülkemizde bebeklikten itibaren aşı uygulaması vardır.

Meningokoklar: Diğer bir sık görülen menenjit etkenidir. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde menenjit yapar. Üst solunum yolunda enfeksiyon yapar daha sonra bakteriler dolaşıma geçerek beyne ulaşır. Öğrenci yurtları, askeri kışlalar ve yatılı okullarda salgınlara neden olabilir. Aşı ile önlenebilmesi mümkündür.

Menenjit Nasıl Tedavi Edilir?

Tanı koyma konusunda dikkat etmek gereken şey belirtileri en iyi şekilde değerlendirmeniz olacaktır. Beyin omurilik sıvısı ile ilgili olan bu hastalık, önemli bir şekilde tedavi edilir. Öncelikle hasta hastaneye yatırılır ve beyin omurilik sıvısı alınır. Bu sayede ince bir iğne ile bel bölgesindeki omurgaların arasından sıvı alınır ve sıvının incelemesi ile tanı kesinleşir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kaş Laminasyonu Nedir?

Menenjit Aşısı Fiyatı Ne Kadar?

menenjit aşısı

Aslında bu konularda net bilgiler olmuyor. Ama biz sizin için ortalama bir fiyat üzerinde duracağız. Menenjit aşısı fiyatı 2020 tarihli olarak 280 TL şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Menenjit, beyin ve omuriliğin çevresindeki zarların iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Ölümcül etkileri bulunan menenjit hastalığı, aynı zamanda bulaşıcıdır. Yeni doğan bebeklerde ve 2,4,6 yaş grubundaki çocuklarda sık rastlanır.

Lakin, menenjit sadece çocuklara özgü bir hastalık değildir. Her yaş grubundaki insan menenjite yakalanma riski taşımaktadır. En sık rastlanan yaş grubu 1 yaşın altındaki bebekler, 16-25 yaş arasındaki gençler ve 60 yaş üzerindeki yaşlılardır.

Bu şekilde sunulan aşılar için tek yapmanız gereken detaylı bir çalışma ile bütün seçenekleri ön plana çıkarmanız olacaktır. Uzman bir bilim insanı ile bu konuya dair daha net sonuçlara ve çözümlere ulaşabilirsiniz. Şimdiden tekno bilim adamı ailesi olarak geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz