Bilim İnsanlarından Önemli Açıklama- Yaşanamayacak Ülkeler

0
24
yasanamaycak ulkeler belli oldu
yasanamaycak ulkeler belli oldu

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bugün sizler için bilim insanları tarafından yapılan bir çalışmaya göre ileride yaşanamayacak ülkeler ve bölgelerden bahsedeceğiz.

Şuan tabiri doğruysa COVİD-19 dolayısıyla tam anlamıyla yaşayamadığımız bu günlerde bilim insanlarından ısı ve nem kombinasyonu ile alakalı yeni bir açıklama geldi. Bu açıklamayla yakın zamanda yaşanamayacak ülkeler konusunda da bilgiler verildi.

Şuan yaşanamayacak durumda olan bölgeler var mı?

Evet, şuan ısı ve nem yüzünde çoğu kıta da bir çok nokta şuan yaşanmak için uygun değil.

Türkiye'deki durum ne?

Türkiye'de bu ısı ve nem oranları genel olarak orta düzeyde fakat Akdeniz ve Ege kıyılarında bu oranların yüksekliği dikkat çekiyor.

Hangi ülkeler tehdit altında?

Yazının sonuna doğru hangi ülkelerde bu ısı ve nem oranları en yüksek, inceleyebilirsiniz. Ayrıca yazı içerinden verdiğimiz linkten interaktif harite ve bilimsel çalışmaya ulaşarak tek tek bu noktaları ve değerleri inceleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yakında Edge Chromium'u Xbox'ınızda kullanabileceksiniz

Yakın zamanda yaşanamayacak ülkeler açıklandı!

Bilim insanları tarafından nem ve ısı oranıyla insanlara düşen iklim yükünün dağıtıldığı interaktif harita yayınlandı. Science Advances dergisinde yayınlanan çalışmanın sonucuna göre şuan bile bir çok bölgede yaşanamayacak kritik oranlar bulunmakta. Aşağıdaki haritaya göre de kırmızılaşan bölgelerde şuan bu oranlar gerçekten yüksek.

Dünyada yasanamayacak ulkeler aciklandı
Yaşanamayacak ülkeler açıkland

Haritaya göre şuan bazı tropikal ve subtropikal bölgelerde yaşam oldukça zor. Bu bölgelere gün geçtikçe yenisi katılacağını bildiren bilimsel çalışmalar bu konuya dikkat çekmek istiyor. Son 40 yılda 7 bini aşkın meteoroloji noktasından toplanan verilere göre kritik iklim değişikliklerinin insan yaşamını sınırlandıracağını gösteriyor.

İlginizi Çekebilir: Ay, hiç yok oldu mu?

 

“Bizden önce de bir çok çalışma yapıldı ve bunların on yıllar sonra olacağı öngörüldü fakat biz de bunun aslında her gün kritik seviyede ilerlediğini gösterdik” diye açıklamada bulunan araştırma görevlilerinden Colin Raynmond şuan dünyada bir çok yaşanamayacak nokta olduğunu da belirtti. Bu noktalardan genel olarak Asya, Kuzay ve Güney Amerika, Afrika, Avustralya’da çokça olduğu açıklandı. Özellikle okyanus kıyılarının nem oranından dolayı okyanus kıyılarındaki bir çok bölgede bu oranlar hat safada.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Telegram yeni beta güncellemesini yayınlandı

Tehdit altında olan birçok bölge de bulunmakta. Hindistan, Bangladeş ve Pakistan’ın büyük bir kısmı bu sorunları yaşarken Kızıldeniz ve Meksika Körfezi kıyıları gibi bir çok bölgede de oranlar çok yüksek. Kaliforniya, Güney Doğu Asya, Güney Çin ve Karayipler tarafında aşırı ısı ve nem ataklarının bulunduğu ise bu çalışmalarda göze çarpan unsurlar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz