Belgesiz com.tr Alan Adı Dönemi Başladı

0
niobe hosting kayıt
niobe hosting kayıt

Geçmişte COM.TR uzantılı alan adı tescili için; faaliyet belgesi, ticari sicil belgesi, oda sicil kayıt sureti vb. birçok evrak ile birlikte başvuru yapmanız gerekiyordu.

[toc]

Fakat Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) bünyesinde çalışmalara başlayan TRABİS’in (TR Ağ Bilgi Sistemi) faaliyete geçmesi ile birlikte artık kaydedilmemiş olan COM.TR uzantılı domainler de, tıpkı; .com, .net, .org vb. diğer uzantılarda olduğu gibi evraksız şekilde kaydedilebilecek.

İlk gelen alır prensibi ile satışa sunulacak COM.TR uzantılı alan adları, eğer alan adı müsaitse, dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir kişi tarafından belgesiz şekilde satın alınabilecek.

Belgesiz .COM.TR Satın Almanın Avantajları Nelerdir?

Artık belgesiz olarak alınabilecek COM.TR uzantılı alan adları için geçmişte birçok evrakla (faaliyet belgesi, ticari sicil belgesi, oda sicil kayıt sureti vb.) birlikte başvuru yapmanız gerekiyordu.

Bu yüzden COM.TR uzantılı domain satışları diğer domain uzantılarına göre düşüktü ve herkes COM.TR’li alan adlarının sunduğu avantajlardan yararlanamıyordu. Fakat şimdi aşağıdaki avantajlardan herkes yararlanabilecek.

  • COM.TR uzantılı bir alan adı, markanızın kurumsal görünmesini sağlar.
  • Uluslararası SEO açısından, ccTLD’ler hem arama motorlarına hem de kullanıcılara sitenizin ve içeriğinin belirli bir ülkeyi ve belirli bir dili hedeflediğini göstermenin en iyi yoludur.
    Siteniz bir ccTLD kullandığında, Google, sitenizin ve içeriğinin ccTLD tarafından hedeflenen konumla alakalı olduğunu ve bu alandaki SERP’lerde gösterilmesi gerektiğini varsayar.

Niobe Hosting’den Belgesiz Com.tr Alan Adı Nasıl Satın Alınır?

Belgesiz COM.TR uzantılı alan adınızı Niobe Hosting üzerinden kayıt ettirmek isterseniz, tıpkı; .com, .net, .org vb. diğer domain uzantılarında olduğu gibi, COM.TR uzantılı alan adını da evraksız şekilde aşağıdaki adımları takip ederek kayıt ettirebilirsiniz:

  • Markanız için COM.TR uzantılı bir domain düşündüğünüzü farz edelim. Bu domain’i alabilmek için öncelikle düşündüğünüz alan adının müsait olması gerekir. COM.TR uzantılı domain’inizin müsait olup olmadığını öğrenmek için Niobe Hosting’in ana sayfasında bulunan “Domain” kategorisine tıklayın.
  • Domain sayfasında bir tane sorgulama barı ile karşılaşacaksınız. Bu alana aklınızdaki COM.TR uzantılı alan adınızı yazın.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Evde Yapabileceğiniz 4 Hobi
niobe hosting
niobe hosting
  • Eğer alan adınız müsaitse, karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelir. 
  • Alan adınızı belgesiz kayıt yapmak istiyorsanız, sağ tarafta bulunan alandan ön sipariş verebilirsiniz. Şu an kısa bir süre için ön sipariş ile sunulan COM.TR domain’lerde, çok kısa bir süre sonra direkt kayıt işlemi gerçekleştirebileceksiniz. 
  • Bu adımda COM.TR uzantılı alan adınızdan eminseniz, “Sepete Ekle” butonuna basıp ödeme adımına geçebilirsiniz. Fakat ödeme adımından önce “Ön Sipariş Sahiplik Bilgisi” formunu doldurmanız gerekir.
ön sipariş sahiplik belgesi
ön sipariş sahiplik belgesi
  • İsterseniz COM.TR uzantılı alan adınızın yanı sıra domain’inizin farklı uzantılarını da alarak, markanızı güvence altına alabilirsiniz.

TR Uzantılı Alan Adı Sorgulamak için https://www.niobehosting.com/domain/tr-domainler/ bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Belgesiz com.tr Alan Adı İle İlgili Sık Sorulan Sorular

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”COM.TR domain satın almak için belge gerekli midir?” answer-0=”Hayır, gerekli değildir. COM.TR alan adı kayıt ettirmek isteyen herkes, evrak olmadan da müsaitlik durumuna göre istedikleri alan adını satın alabilir. ” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”COM.TR dışında hangi .TR uzantılı alan adlarını evraksız olarak satın alabilirim?” answer-1=”COM.TR dışında .net.tr ve .org.tr alan adı uzantılarını da evraksız şekilde alabilirsiniz. ” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”COM.TR uzantılı alan adımı maksimum kaç yıl süre ile kayıt ettirebilirim?” answer-2=”COM.TR uzantılı alan adınızı minumum 1, maksimum 5 yıl süre ile kayıt ettirebilirsiniz. ” image-2=”” headline-3=”h2″ question-3=”Evraklı şekilde alınmaya devam edecek .TR uzantıları hangileridir?” answer-3=”Evrak zorunluluğu bulunan alan adı uzantıları: .av.tr, .bel.tr, .dr.tr, .edu.tr, .gov.tr, .k12.tr, .kep.tr, .pol.tr, ve .tsk.tr’dir. ” image-3=”” headline-4=”h2″ question-4=”Markama ait com.tr uzantılı alan adı başkası tarafından satın alınmış ise nasıl itiraz başvurusu yapabilirim?” answer-4=”Belgesiz .TR alan adı tescil süreçlerinde ilk gelen alır prensibi uygulanır. Alan adını ilk gelen alacağı için bu süreçte marka olarak bir ihlal yaşayabilirsiniz. Bunun önlemek için TRABİS bünyesinde bu gibi problemlerin çözümü için Uyuşmazlık Çözüm Hizmet Sağlayıcıları (UÇHS) vardır. Markanızla ilgili bu tarz bir problem yaşarsanız, UÇHS’ye marka ihlal itirazı yapabilirsiniz. Tabii bunun için satın alınan alan adının markanızla ya da firma ünvanı ile örtüşmesi gerekiyor.  İtiraz sonrası UÇHS hakem heyetleri tarafından yapılacak değerlendirme ile alan adını kaydettiren kişinin ilgili domain adresini dolandırıcılık ya da kötü niyetle tescil ettiğinin anlaşılırsa, .tr uzantılı alan adı şikayeti yapan kişiye verilecek.  ” image-4=”” headline-5=”h2″ question-5=”.TR uzantılı alan adı satış ve devri yasak mı?” answer-5=”3 yıl sonra .TR uzantılı domain’inizin satışını ya da devrini gerçekleştirilebilirsiniz. ” image-5=”” headline-6=”h2″ question-6=”Belgesiz COM.TR alan adlarını sadece işletmeler mi satın alabilir?” answer-6=”Belgesiz COM.TR uzantılı alan adları herkes tarafından kayıt ettirilebilir. Satın alma ile ilgili herhangi bir kural bulunmaz. Tıpkı diğer alan adı uzantılarında (.com, .net, .org vb.) olduğu gibi ilk gelen alır prensibi geçerlidir. ” image-6=”” count=”7″ html=”true” css_class=””]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz