Dünyanın En Yüksek Değerli Para Birimleri

0
en yüksek değerli para birimi
en yüksek değerli para birimi

Dünyanın en güçlü ve en değerli para birimleri hangileri olduğunu öğrenmek için bu dünyanın en değerli para birimlerine göz atın.

Çoğumuz İngiliz Sterlini’nin dünyadaki en değerli para birimi olduğunu varsayıyoruz ama öyle değil. En güçlü para birimlerinin ne olduğunu ve bunlara ait ülkeleri bilmek önemlidir. Peki, bugünlerde dünyanın en yüksek para biriminin ne olduğunu da bilmek ister misiniz? Eğer öyleyse, mükemmel bir yerdesiniz. Burada en iyi ihtimalle dünyadaki en prestijli 10 para birimimizi listeleyeceğiz.

Dünyanın En Değerli Para Birimleri

Kanada Doları

Kanada dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir. Bu nedenle, Kanada doları dünyanın en değerli ikinci para birimidir. Kanada doları için para birimi kodu CAD’dir ve 1CAD değeri .75 USD ve .68 EUR’dur. Kanada doları beşinci en büyük rezerv para birimi olarak bilinir. Birçok yatırımcı, istikrarı ve piyasa değeri nedeniyle Forex ticaret platformunda CAD’ye yatırım yapar. Bu, Kanada’nın ulusal para birimidir ve küresel pazardaki en başarılı ve prestijli para birimlerinden biridir.

Amerikan Doları

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en güçlü ülkelerinden biridir. Bu yüzden pek çok insan, ABD dolarının dünyadaki en güçlü para birimi olduğuna dair bir efsaneye sahiptir, ancak bu doğru değildir. ABD doları, dünyanın en prestijli para birimi olarak 9. sırada yer alan ABD ulusal para birimidir. Bu para biriminin para birimi kodu USD ve 1 USD .9 EUR’dur. Bu para birimi dünyanın rezerv para birimi olarak bilinir ve sadece dünyanın ekonomik lideri olan ABD’ye bağlıdır. Bu dünyadaki hemen hemen her ülke bu para birimini kullanır ve popülaritesi nedeniyle uluslararası pazarda büyük bir değere sahiptir.

Para Birimleri

İsviçre Frangı

İsviçre frangı İsviçre’nin ulusal para birimidir ve İsviçre frangı para birimi kodu CHF’dir. Bu, 8. sırada yer alan dünyanın en güçlü ve en prestijli para birimidir. Güncel bilgilere göre 1 CHF yaklaşık olarak 1,01$ ve 0,9$’dır. Bu para birimi Lihtenştayn’da yasal ödeme aracı olarak da hizmet vermektedir. İsviçre finansal olarak istikrarlı ve dünyanın en zengin ülkelerinden biri ve bankacılık sistemi oldukça istikrarlı. Tüm bu nedenler, para biriminin uluslararası pazarda önemli bir değer elde etmesine yardımcı olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Harry Potter'ın Dizisi Geliyor: İşte İlk Detaylar

Avrupa Euro

Avrupa Euro, Avrupa Birliği’nin para birimidir. Avrupa eurosunun para birimi kodu EUR’dur ve şu anki 1 EUR değerinde yaklaşık 1,11 USD’dir. Bu para birimi aynı zamanda dünyanın en yüksek döviz kuruna sahiptir. Tam olarak not ederseniz, bu para birimi son yıllarda güçleniyor ve bu yüzden bu para biriminin uluslararası piyasada gücü var. Çoğu Avrupa ülkesi bu para birimini kullanır ve çoğu ekonomik olarak gelişmiştir, bu da bugünkü güçlü piyasa değerinin bir başka nedenidir.

Cayman Adaları Doları

Kayman Adaları Doları, Kayman Adaları’nın ulusal para birimidir ve para birimi kodu KYD’dir. Bu para birimi, dünyanın en değerli para birimleri listesinde 6. sırada yer almaktadır. Cari değerde, 1 KYD yaklaşık 1,22 dolar ve 1,0 dolar Bu para birimi 1972’de duyuruldu ve şu anda yalnızca adanın birkaç bankaya lisans verme ve büyük miktarda fon sağlama gibi olumlu teklifleri nedeniyle uluslararası piyasada bir tabana sahip.

İngiliz Poundu

Birleşik Krallık’ın ulusal para birimi olan İngiliz sterlini, en yüksek değere sahip para birimleri listesinde 5. sırada yer almaktadır. İngiliz Sterlini için para birimi kodu GBP’dir ve şu anki 1 GBP değerinde şu anda neredeyse 1,32 ABD Doları ve 1,1 Avrodur Çoğu insan bu para biriminin en güçlü olduğuna inanıyor, ancak beşinci sırada bitiyor.

Ürdün Dinarı

Jordan Dinar, dünyanın en değerli para birimleri listesinde 4. sırada yer alıyor. Bu Ürdün ülkesinin para birimidir ve para birimi kodu JOD’dir. Güncel verilere göre 1 JOD neredeyse 1,41 dolar ve 1,2 Euro Ürdün 1946’da bağımsız bir krallık oldu ve ardından 1949’dan 1950’ye kadar bu ülke bu ulusal para birimini benimsedi. Bu para birimi 199’da standart çekme haklarına bağlandı. Bugün, bu para birimi yalnızca yüksek kamu güveni ve güçlü yabancı yatırım nedeniyle uluslararası piyasadaki en yüksek döviz kurlarından birine sahiptir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Son Dakika: Bingöl’de Deprem

Umman Riyali

Umman Riyali, Arap Yarımadası’ndaki bir ülke olan Umman’ın ulusal para birimidir ve bu para birimi şu anda dünyanın en değerli para birimleri listesinde üçüncü sırada yer almaktadır. Umman Riyali’nin para birimi kodu OMR’dir ve bugün 1 OMR yaklaşık 2,60 $ ve 2,3 $’dır 1973’te Umman Riyali Umman’da çıkarıldı ve ABD dolarına sabitlendi. Bu para birimi, uluslararası piyasadaki en yüksek döviz kurlarından birine sahiptir ve yalnızca Umman’ın ekonomik istikrarından kaynaklanmaktadır.

Bahreyn Dinarı

Bahreyn Dinarı, Bahreyn’in ulusal para birimidir ve para birimi kodu BHD’dir. Mevcut oranda, 1 BHD neredeyse 2,66 dolar ve 2,40 dolar. Bu, dünyanın en değerli 2. para birimidir. Bahreyn Dinarı uluslararası piyasada güçlü bir piyasa değerine sahiptir ve çok istikrarlıdır. Bahra dinarı hükümet tarafından 1965’te tanıtıldı ve o zamanlar bu ülke hala bir İngiliz himayesindeydi.

Küveyt Dinarı

Kuveyt Dinarı, Kuveyt’in ulusal para birimidir ve dünyanın en prestijli para birimi olarak bilinir. Kuveyt Dinarı para birimi kodu KWD’dir. Güncel verilere göre 1 KWD, 3,29 USD ve 2,97 EUR civarında olup, dünyanın en güçlü para birimidir. Kuveyt küçük bir ülke ama en zenginlerinden biri. Kuveyt dinarı, dünya çapında önemli bir petrol ihracat pazarına sahip olması ve dünya pazarında büyük bir değere sahip olması nedeniyle çok değerlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz