Apple’ın WWDC 2024’te Yeni Bir Parolalar Uygulaması Başlatacağı Bildirildi

0
Apple'ın WWDC 2024'te Yeni Bir Parolalar Uygulaması Başlatacağı Bildirildi
Apple'ın WWDC 2024'te Yeni Bir Parolalar Uygulaması Başlatacağı Bildirildi

Apple, iPhone, iPad ve Mac’teki Ayarlar uygulamasında gömülü olan Parolalar sayfasına yeni bir ev vermek üzere. Bloomberg’in haberine göre, şirketin bu ayın sonundaki WWDC 2024 etkinliğinde yeni bir parola yönetimi uygulaması başlatması bekleniyor.

Apple WWDC 2024’te Yeni Parolalar Uygulamasını Tanıtacak

“Parolalar” adı verilen uygulama, Apple aygıtları arasında parolaları eşzamanlamak için zaten kullanılan Apple’ın iCloud Anahtar Zinciri hizmeti tarafından desteklenecek. Apple’ın işletim sistemlerinin gelecekteki sürümlerinde (iOS 18, iPadOS 18 ve macOS 15) kendine yer bulacak. Raporda, yakında çıkacak uygulamanın 3.499 dolarlık kulaklık Vision Pro’yu ve Windows PC’leri de destekleyeceği belirtiliyor.

Apple WWDC 2024'te Yeni Parolalar Uygulamasını Tanıtacak
Apple WWDC 2024’te Yeni Parolalar Uygulamasını Tanıtacak

Apple’ın Passwords uygulaması hesaplar, Wi-Fi ağları, Passkeys gibi çeşitli kategorilere ayrılmış kullanıcı kimlik bilgilerinin bir listesini ve “Face ID ve Touch ID’ye dayanan Apple destekli bir parola değiştirme” özelliğini gösterecek. Uygulama, web sitelerinden/uygulamalardan gelen verileri otomatik olarak dolduracak ve Google Authenticator gibi bir kimlik doğrulama uygulaması gibi çalışmak üzere şifreler oluşturacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Metin editörü Simplenote incelemesi

Bu işlevlerin birçoğu Ayarlar uygulamasındaki Parolalar bölümünde zaten mevcut. Kullanıcılar Ayarlar uygulamasına gitmek yerine Siri’den belirli bir web sitesi veya uygulamanın şifresini açıklamasını da isteyebiliyor.

Ancak rapora göre Apple, 1Password ve LastPass gibi uygulamalara rakip olmak istiyor ve Parolalar uygulaması kullanıcıların diğer hizmetlerden parolaları içe aktarmasına izin verecek. Passwords uygulamasının bir versiyonunun Android için kullanıma sunulup sunulmayacağına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bununla birlikte, Parolalar uygulamasının Apple’ın parola yönetimiyle ilgili mevcut yazılımları arasında nasıl bir yer tutacağı henüz belli değil. Apple bu yılın başlarında iCloud Parolalarını destekleyen ve 2FA kodları üreten iCloud for Windows uygulaması için büyük bir güncelleme yayınlamıştı.

WWDC 2024’ün açılış etkinliği 10 Haziran’da TSİ 10’da başlayacak ve Apple’ın başka duyurular da yapması bekleniyor. iOS 18 için, önceki raporlar iPhone’un bir sonraki işletim sistemi yükseltmesinin yapay zeka yapımı özel emojiler, yapay zeka transkripsiyonu ve Safari ve Siri’de değişiklikler getireceğini gösteriyor. Apple ayrıca ChatGPT’nin yapay zeka özelliklerini iPhone’a getirmek için OpenAI ile görüşmeler yapıyor. İlk yapay zeka özelliklerinin cihaz üzerinde yerel olarak çalışabileceği de bildirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz