Apple, Podcast Aboneliklerinin Başlatılmasını Haziran’a Erteledi

0

Nisan ayındaki Spring Loaded özel etkinliğinde Apple, Apple Podcast Abonelikleri sunmaya başlayacağını duyurdu.

Fikir, Apple Arcade veya Apple Fitness+ gibi Apple tarafından düzenlenen aylık bir abonelik hizmeti olmak yerine, içerik oluşturucuların podcast’leri için abonelik maliyetlerini belirlemelerine izin vermekti ve Apple bundan komisyon şeklinde bir kesinti yapacaktı. Etkinlikte Apple yöneticileri, Apple Podcasts Aboneliklerinin Mayıs anlamına gelen gelecek aydan itibaren 170 ülkede kullanılabileceğini belirtti.

Ancak, Mayıs ayının hızla sona ermesiyle Apple, podcast yaratıcılarına Apple Podcast Aboneliklerinin kullanıma sunulmasının Haziran ayına ertelendiğini söyleyen bir e-posta gönderdi. Bunun neden böyle olduğu konusunda daha fazla ayrıntı sağlayamadı, ancak “yaratıcılar ve dinleyiciler için en iyi deneyimi” sunmak için çok çalıştığını söyledi. E-posta Apple Insider tarafından bildirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   PlayStation Oyunları Mobile Geliyor

Kesin Lansman Tarihi Açıklanmadı

Podcast yaratıcılarına gönderilen e-posta, lansman için kesin bir tarih vermiyor. Teknik olarak, Haziran gibi gözükse de yine de bu pek olası görünmüyor, çünkü Apple, yeni ürün tekliflerinden birinin, Apple’ın duyurduğu andan yalnızca bir veya iki gün sonra piyasaya sürülecek olsaydı, geç kaldığını vurgulamayacaktı.

Apple’ın Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC 2021) 7 Haziran’da başlayacak ve 11 Haziran’a kadar sürecek. Apple, Apple Podcast Abonelikleri hizmetinin bazı ayrıntılarını paylaşmak için etkinliği kullanıyor olabilir.

Podcast
Apple Podcast

Apple Abonelik Fiyatları

Bu özellik Apple için yeni bir gelir kaynağı olmayı vaat ediyor. Spring Loaded etkinliğinde Apple, aboneliklerin yaklaşık 0,49 $ / ay’dan başlayacağını öne sürdü. Ancak, Apple’ın tanıtım resimlerinde gösterilen öne çıkan podcast’ler, ayda 2,99 ABD doları ve 5,99 ABD doları gibi daha yüksek fiyat etiketlerini gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Huawei FreeBuds Pro 3, Kirin A2 Çip ve Ultra Kayıpsız Ses Kalitesi ile Piyasaya Sürülüyor

Belirtildiği gibi Apple, ilk yıl için içerik oluşturuculardan %30’luk bir gelir kesintisi alacak. Bu ikinci yılda %15’e düşüyor. Apple ayrıca, yalnızca abonelik özelliğini kullanmak için podcast yaratıcılarından yılda 19,99 ABD doları tutarında bir ödeme alacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz