Apple, Google, Microsoft ve Mozilla, Uzantıları Daha İyi Hale Getirmek İçin İşbirliği Yapıyor

0
80

Tarayıcı uzantıları, tüm web’de gezinme deneyimlerimizi çok daha kolaylaştırır, ancak çoğu zaman tüm tarayıcı yelpazesinde iyi oynamazlar. Neyse ki Apple, Google, Microsoft ve Mozilla bunu değiştirmek için bir araya geliyor.

Tarayıcı Devleri Tek Bir Şekilde Çalışıyor

W3 blogunda duyurulduğu gibi, dört tarayıcı devi, web tarayıcılarının uzantıları nasıl ele alması gerektiği konusunda anlaşmak için bir araya geliyor. Tartışma masasında oturan dört şirketin tümü, pazar payı açısından ilk dört tarayıcıda yer alan bir tarayıcıya sahiptir; Google’ın Chrome’u, Apple’ın Safari’si, Microsoft’un Edge’i ve Mozilla’nın Firefox’u.

W3, bir tarayıcının yapabileceklerini ve yapamadıklarını kutulamak istemediğini eklemek için hızlıdır; her tarayıcı uzantısının tek bir mağazadan gelmesini de istemez. Bunun yerine W3, şirketlerin yenilik yapmaya ve yeni şeyler yaratmaya yardımcı olmak için biraz özgürlüğe ihtiyaçları olduğuna inanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone'da Konum Servisleri Nasıl Kapatılır?

Tarayıcı uzantıları

Ancak, bu görüşmeler iyi giderse, uzantı geliştiricilerinin ürünlerini diğer tarayıcılara taşıması çok daha kolay olacaktır. Ek olarak, W3 tüzüğü, uzantı geliştiricilerinin, ürünlerini her seferinde yeniden yazmak zorunda kalmadan ağlarını yayabilmeleri gerektiğini ve bunun geliştirme süresini önemli ölçüde azaltacağını belirtir.

Ancak, grup için henüz çok erken ve henüz hiçbir şey kesinleşmedi. Bu yüzden sıkı oturmamız ve ne olacağını görmemiz gerekecek.

Çapraz Tarayıcı Uzantısı Sorunları Geçmişte Kaldı Mı?

Parlak yeni tarayıcınızın bildiğiniz ve sevdiğiniz tüm uzantılarla birlikte gelmediğini görmek tatsız olabilir. Neyse ki, internetteki en iyi tarayıcı geliştiricileri arasındaki yeni bir ortaklık, her tarayıcıya bir uzantı getirmeyi çok daha kolay hale getirebilir.

Umarız, bu buluşma, uzantıları insanların kullanması için çok daha güvenli hale getirmeye yardımcı olacaktır. Hileli uzantılar geçmişte kullanıcı verilerini çalarken yakalandı, bu nedenle bazı standartların açıkları kapatmaya ve sizi güvende tutmaya yardımcı olacağını umuyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz