Apple, eski iOS aygıtları için yeni bir güvenlik güncellemesi sunuyor

0

Merhaba tekno bilim adamı takipçileri; iOS 14.5.1 ile büyük bir WebKit hatasını ve Apple cihazları için diğer güncellemeleri yamamanın yanı sıra, aynı koruma artık iOS 14 ile uyumlu olmayan eski iPhone’larda da mevcuttur.

iOS 12.5.3, Eski iPhone’larda Kullanıma Sunuluyor

Apple’ın web sitesinde iOS 12.5.3 güncellemesinin güvenlik içeriğini özetleyen bir destek belgesinde ayrıntılı olarak açıklandığı üzere, iOS 12.5.3’e WebKit ile ilgili toplam dört güvenlik açığı eklenmiştir. WebKit, Apple’ın Safari tarayıcısına ve tüm iOS tarayıcılarına güç veren bir düzen motorudur.

Apple’ın “bir arabellek taşması sorunu” olarak tanımladığı durum nedeniyle, birisi iOS tarafından işlendiğinde rastgele kod yürütülmesine yol açabilecek kötü amaçla hazırlanmış web içeriğini bir araya getirebilir. Güvenlik ve gizlilik sizin için önemliyse, cihazınızın, bazı kötü aktörlerin web içeriği yoluyla enjekte etmeyi başardığı kodu çalıştırmasını kesinlikle istemezsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xiaomi Mi 10 Ultra tanıtıldı

Bu güvenlik açığının üç örneği WebKit motorunda keşfedilirken, dördüncü bir örnek WebKit’in depolama sistemini etkiler. iOS 12.5.3, şu cihazlardaki kusuru düzeltir;

  • iphone 5s
  • iphone 6
  • iPhone 6 Plus
  • iPad Air
  • iPad mini 2
  • iPad mini 3
  • iPod touch (altıncı nesil)

Apple, “Apple, bu sorunun aktif olarak istismar edilmiş olabileceğinin farkında” diyor. Bellek bozulması sorunu, “durum yönetimi iyileştirilerek” giderildi.

iOS
iOS

iOS 12.5.3’e Gerçekten Güncellemem Gerekiyor Mu?

Tek kelimeyle, evet! Eski bir iPhone’u olan herkes, bu güncellemeyi mümkün olan en kısa sürede yüklemelidir. Bu, özellikle söz konusu cihaz, çekmecenizde toz biriktirmek yerine bir arkadaş veya aile üyesi tarafından aktif olarak kullanılıyorsa geçerlidir.

iOS 12.5.3’e güncelleme, cihazın bu belirli WebKit güvenlik açığına karşı Apple’dan en son korumayı almasını sağlayacaktır. Yine, Apple kötü niyetli kullanıcıların kazançlarındaki kusurdan zaten aktif olarak yararlanmış olabileceklerini kamuoyuna açıkladıysa, bu, güncellemeye sahip değilseniz hem gizliliğinizin hem de güvenliğinizin risk altında olabileceği anlamına gelir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone'da WIFI Şifresi Nasıl Görüntülenir?

iOS, iPadOS ve diğer Apple işletim sistemlerinin en son ve en büyük sürümleri tüm cihazlarda çalışmaz, ancak Apple, iOS 12.5.3 gibi kritik güvenlik güncellemeleriyle eski donanımları işlevsel ve güvenli tutmak için muazzam bir iş çıkarmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz