Android İçin Google Haritalar’da Çevrimdışı Haritalar Nasıl İndirilir?

0
Android İçin Google Haritalar'da Çevrimdışı Haritalar Nasıl İndirilir
Android İçin Google Haritalar'da Çevrimdışı Haritalar Nasıl İndirilir

Dünya çapında milyarlarca insan, hedeflerine ulaşmak, yeni yerler keşfetmek ve yakındaki kamu tesislerini bulmak için Google Haritalar’a güveniyor. Ancak uygulama yalnızca güçlü bir internet bağlantısıyla olduğu kadar iyi çalışır. Şebekeden çıkar çıkmaz işler sorunlu hale gelebilir. Bir yere gitmeniz gereken ancak mobil verinizin olmadığı zamanlar vardır. Böyle bir durumda çevrimdışı haritalar hayat kurtarıcı olabilir. Bu yazıda, Android’de Google Haritalar’da çevrimdışı haritalar nasıl indirileceğini, nasıl çalıştıklarını ve normal haritalardan nasıl farklı olduklarını göreceğiz.

Çevrimdışı Harita Nasıl İndirilir?

 1. Google Haritalar uygulamasını açın ve New York City gibi istediğiniz yeri arayın.
 2. Alttaki kaydırıcıdan yukarı kaydırın, üç noktalı menüye dokunun ve Çevrimdışı haritayı indir öğesini seçin.
 3. Aşağıdaki ekranda haritanın boyutunu ayarlamanız istenecektir. Haritanıza çevredeki alanın daha fazlasını veya daha azını dahil etmek için sıkıştırın.
 4. Haritanıza ne kadar çok alan eklerseniz, cihazınızda o kadar fazla depolama alanı kaplar. Ekranınızda aynısının bir tahminini göreceksiniz.
 5. Çevrimdışı haritanızı kaydetmeye başlamak için İndir’e dokunun.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   LG OLED 2021 model televizyonların fiyatları duyuruldu!

Kaydedilmiş çevrimdışı haritalarınızı görüntülemek için aramadan çıkarak ana sayfaya dönün, profil resminize dokunun ve Çevrimdışı haritalar öğesini seçin. Bir haritanın yanındaki üç noktalı menüye dokunup Güncelle öğesini seçerek çevrimdışı haritalarınızı güncelleyebilirsiniz.

Ayrıca Google Haritalar, Ev, İş, favori yerler ve daha fazlası gibi kaydetmek isteyebileceğiniz yerler önerecektir. Bir önerinin yanındaki üç nokta menü simgesine dokunun ve o yeri kaydetmek için İndir’i seçin. Haritaları indirmenin ikinci, daha manuel bir yolu, Çevrimdışı haritalar menü sayfasında kendi haritanızı seç’e dokunmaktır. Ardından, haritayı sürükleyip yakınlaştırıp uzaklaştırarak kaydetmek istediğiniz alanı ayarlayın.

Google Haritalar'da Çevrimdışı Haritalar Nasıl İndirilir
Google Haritalar’da Çevrimdışı Haritalar Nasıl İndirilir

Çevrimdışı Haritalar Nasıl Çalışır?

Çevrimdışı haritalar ne kadar harika olsa da, bariz nedenlerle size eksiksiz Google Haritalar deneyimi sunmazlar. Bunları navigasyon için kullanabilirsiniz, evet, ancak çevrimdışı haritaları kullanmadan önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var:

 • Çevrimdışı haritalar, canlı trafik verilerini veya toplu taşıma, bisiklete binme veya yürüyüş için yol tariflerini göstermez. Ayrıca mevcut taksileri, alternatif rotaları veya farklı harita türlerini de göstermezler.
 • Kaç tane çevrimdışı harita kaydedebileceğiniz konusunda resmi bir sınır yoktur, ancak haritanın boyutunu seçerken ne kadar uzaklaştırabileceğinizin bir sınırı vardır.
 • Sık seyahat eden biriyseniz, bu sınırlamaya hızlı bir çözüm, ardışık bölgelerin birden çok çevrimdışı haritasını kaydetmektir.
 • Çevrimdışı bir haritayı indirmek, haritaya dahil ettiğiniz alanın ne kadar büyük olduğuna ve seçilen alanın ne kadar yoğun olduğuna bağlı olarak 10MB’den 2GB’a veya daha fazlasına kadar sürebilir. Temel olarak, seçilen alanda ne kadar fazla veri varsa, dosya o kadar büyük olur.
 • Çevrimdışı haritalar bir yıl sürer, ardından güncellenmeleri gerekir, yani 24 Mayıs 2022’de bir harita indirirseniz, 24 Mayıs 2023’e kadar kullanılabilir durumda kalır.
 • Çevrimdışı haritalarda adım adım yol tariflerini, aramayı ve GPS’i de kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz