Android Aşırı Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

0
Android Aşırı Isınma Sorunu Nasıl Çözülür
Android Aşırı Isınma Sorunu Nasıl Çözülür

Merhaba Tekno Bilim adamı takipçileri; kullanıcılar genellikle oyun oynarken cihazlarının ısındığını bildirir. Bazı durumlarda akıllı telefonunuzun ısınma konusunda endişelenmeniz için bazı güvenilir nedenler olabilir, ancak oyun sırasında, hangi cihazda oynarsanız oynayın, telefondaki ağır yük nedeniyle normalden biraz daha fazla ısınma muhtemeldir. Bu nedenle, yoğun oyun oturumları sırasında CPU/GPU sıcaklığını kontrol altında tutmak için PC oyunlarında su soğutmalı oyun konsolları tercih edilir.

Oyun oynarken cihazınız biraz ısınırsa paniğe kapılmanıza gerek yok çünkü bu tamamen normal. Ancak cihazın çok sıcak olduğunu hissediyorsanız oyun oynarken dahi bu kesinlikle normal değildir ve bu gibi durumlarda cihazı hızlıca kapatmanızı veya soğuyana kadar yanıcı maddelerden uzak tutmanızı tavsiye ederiz. Mobil oyun, PUBG mobile’ın piyasaya sürülmesinden bu yana patlama yaşıyor. Bunun ardından Fortnite ve Call of Duty Mobile gibi oyunlar da piyasaya çıktı. Mobil oyuncu sayısı her geçen gün arttığından ve ilgili akıllı telefonlarını daha uzun süre kullandıklarından, cihazın serin kalması önemlidir.

Akıllı Telefon Oyunlarında Aşırı Isınma Sorunları Nasıl Düzeltilir?

RAM’inizi temizleyin

Herhangi bir oyuna başlamadan önce, çalışan uygulamaları kapatmanız gerekir. Oyunu çalıştırmak, cihazınızı yalnızca bazı arka plan görevlerinden kurtaracak ısınma olasılığını en aza indirmektedir. Bir seferde bir uygulama çalıştırırsanız, telefonunuz en az miktarda işlem gücü kullanılmaktadır. Telefonunuz ne kadar az işlem gücü kullanır ise telefonunuzun sıcaklığı o kadar düşük olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   En Ucuz Hosting Firmaları 2020
Android Aşırı Isınma Sorunu
Android Aşırı Isınma Sorunu

Daha düşük ekran parlaklığı

Yüksek parlaklık seviyelerini korumak, cihazınızın sıcaklığını yükseltir. Cihazınızı iç mekanlarda kullanıyorsanız, mümkün olan en düşük parlaklık seviyesiyle çalışabilirsiniz. Geçmemeniz gereken en uygun seviye yüzde 50’dir.

Ayrıca, telefonunuzun yakınlık sensörünü kullandığı için uyarlanabilir parlaklığı kapatın; bu daha fazla pil tüketir ve cihazınızın sıcaklığını artırır. Daha düşük parlaklık seviyelerinde çalışmak, uzun vadede telefonunuzun pil ömrüne de olumlu etki yapacaktır.

Aşırı ısınmayı önleyebilmek için doğrudan güneş ışığından kaçının

Doğrudan güneş ışığına maruz kalmak sağlığınız için iyi olabilir, ancak telefonunuz için asla iyi değildir. Güneş ışığı harici bir ısı kaynağıdır – telefonunuzdan gelen ısı ile birleştirin ve ellerinizde ısı sorununuz var.

Ekstra ısı, cihazınızın dahili bileşenlerini etkiler ve bu da performansı ve uzun ömürlülüğü etkiler. Açık havada oynarken de parlaklığı artırmanız gerekeceğini ve bunun da aşırı ısınmaya neden olacağını unutmayın.

Tüm soğutma uygulamalarını kaldırın

Telefonunuzu soğuttuğunu iddia eden tüm uygulamalardan kaçının. Ek bir uygulama yükleyip başlatmanın akıllı telefonunuzun kaynaklarının bir kısmını tüketmesi sağduyudur. Aslında, diğer uygulamalarınızla birlikte çalışan ek bir uygulamanız varsa, cihazınızın ısınması daha olasıdır. Sözde “soğutma” uygulamaları asla çalışmaz; bazıları kişisel verileri çalmak için kullanılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung Free Now, Galaxy ve Note Cihazlarında Podcast'ler Sunuyor

Ayrıca, bu uygulamaların çoğu arka planda çalışan uygulamaları kapatarak çalışır; bu, oyun dışında farklı görevlerde kullanıcı deneyiminizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenlerle, telefonunuzu soğutacağı iddia eden uygulamalar olmadan her zaman daha iyi durumda olacaktır.

Tüm sensörleri kapatın

Telefon sensörleri, kullanılmadığında bile genellikle arka planda çalışır. Her oyuna başlamak istediğinizde bunları kapatın. Örneğin Fortnite oynuyorsanız ve WiFi bağlantısı kullanıyorsanız mobil veri bağlantınızı kapatın.

Mobil veri kullanmayı düşünüyorsanız, lütfen WiFi’nizi kapatın. Ayrıca, ses için kablosuz kulaklık kullanmıyorsanız Bluetooth ve konum servislerini kapattığınızdan emin olun. Bu sensörlerin tümü, açık bırakılırsa her zaman arka planda çalışır ve genellikle cihazınızın ısınmasından sorumludur.

Aralar vermek

Belirli bir oyunu veya oyunları uzun süre oynayacağınızı biliyorsanız, seanslarınız arasında birkaç mola vermeyi deneyin. Nefes almak sadece sağlığınız için değil, telefonunuz için de iyidir. İkincisi, geri dönmeden önce soğuma şansına sahip olacaktır. Her yarım saatte bir beş dakika ara vermeniz hem sizin hem de akıllı telefonunuz için yeterli olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz