Alexa Dillerini Çevirmenin Yolları

0
Alexa Dillerini Çevirmenin Yolları
Alexa Dillerini Çevirmenin Yolları

AI’nın gücü sayesinde Amazon Alexa, her şeyi yapabilecek gibi görünen bir sesli asistan haline geldi. Ve sadece size en son hava durumu güncellemelerini söylemek ve ışıklarınızı kapatmakla sınırlı değil. Alexa, etkili bir çeviri aracı olarak da kullanılabilir. Alexa’nın kelimeleri, cümleleri ve hatta tüm konuşmaları çevirebileceği birkaç yol göstereceğiz.

Alexa’ya Bir Kelimeyi veya Cümleyi Nasıl Söyleyeceğinizi Sorun

Çevirmeniz gereken belirli bir kelime veya kelime öbeği varsa, Alexa’ya sorabilirsiniz. Amazon, çevrilebilecek dillerin bir listesini yayınlamamış gibi görünüyor, ancak testlerimizde oldukça kapsamlıydı.

Örneğin Hırvatça, Swahili, Kazakça ve Makedoncaya sorunsuz bir şekilde tercüme yapabildik. Ancak, Māori, Tibet ve Gürcüce gibi daha az konuşmacının olduğu dillere çeviri yapma taleplerimiz Alexa tarafından reddedildi. Zaman geçtikçe, muhtemelen bu diller eklenecektir. Alexa’nın kelimenizi veya kelime öbeğinizi çevirmesini sağlamak için şu formatı kullanabilirsiniz: “Alexa, (istenen tümceyi) (seçilen dilde) çevir.” “Alexa, tercüme et, ‘içecek ister misin?’ gibi bir şey söyleyebilirsin. Danca” ve Alexa sizin için çeviriyi oynayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Microsoft, hizmetlerini tanıtmak için Windows 11 Dosya Gezgini'ne reklamlar ekleyebilir

Daha Karmaşık Konuşmalar için Canlı Çeviriyi Kullanın

Canlı Çeviri, konuşmaları gerçek zamanlı olarak çevirebilen ve Alexa’nın yapay zeka destekli tercümanınız olarak hareket etmesine olanak tanıyan güçlü bir özelliktir. Şu anda yedi dili desteklemektedir: İngilizce, Fransızca, Almanca, Hintçe, İtalyanca, İspanyolca ve Brezilya Portekizcesi. Alexa, varsayılan dilinizi ve belirttiğiniz dili kullanır.

Canlı Çeviri’ye başlamak için “Alexa, Fransızcayı çevir” gibi bir şey söyleyin. Kısa bir girişten sonra Alexa bip sesi çıkaracak ve dinlemeye başlayacak. İlgili çeviriyi duymak için İngilizce veya Fransızca konuşun. Durduktan sonra, Alexa söylenenleri tercüme etmeden önce kısa bir duraklama olacak. Ardından tekrar bip sesi çıkaracak ve İngilizce veya Fransızca konuşmaya devam edebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, “Alexa, dur” deyin.

Alexa Dillerini Çevirme
Alexa Dillerini Çevirme

Translated Skill

Alexa’yı anlamakta sorun yaşıyorsanız, Çevrilmiş becerisini deneyin. Bu becerinin İngilizce’den tercüme edilebilecek 37 dili vardır. Maalesef başka hiçbir temel dil desteklenmiyor. Bunlar, Baskça, Galiçyaca ve İsviçre Almancası gibi Alexa’nın henüz çevirmediği bir avuç dili içerir. Amerikan İspanyolcası veya Latin Amerika İspanyolcası gibi farklı İspanyolca lehçeleri için seçenekler de vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yılbaşı Hediye Fikirleri: Teknolojik Hediye Önerileri – 2021

Bu becerinin en iyi özelliklerinden biri, çevirileri yavaşlatma ve anında tekrarlama yeteneğidir. Çeviriyi dinledikten sonra, Alexa daha yavaş mı yoksa tekrarlayan mı duymak istediğinizi soracaktır – yerleşik çeviri özelliğinin eksik olduğu iki özellik.

My Translator Skill

My Translator Skill yalnızca Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca ve Japonca ile sınırlıdır, ancak doğru çeviriler ve özgün telaffuz sağlama konusunda mükemmel bir iş çıkarır. Alexa’nın çevirileri biraz robotik gelse de, My Translator, cümlenizi söyleyen doğal bir ses gibi geliyor. Aynı zamanda daha uzun ifadeler için de idealdir: Alexa çevirmeden önce tüm cümleyi veya ifadeyi tekrarlarken, My Translator hemen çevirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz