MacBook’ta Ekran Titremesini Düzeltmenin Yolları

0
MacBook'ta Ekran Titremesini Düzeltmenin Yolları
MacBook'ta Ekran Titremesini Düzeltmenin Yolları

MacBook’unuzdaki ekran rastgele mi titriyor veya yanıp sönüyor? Yoksa her zaman mı oluyor? Her iki senaryo da ekran veya GPU ile ilgili bir donanım arızasını gösterebilse de, birden fazla yazılım faktörü de söz konusu olabilir. Bu nedenle, yerel Apple Store’unuzu ziyaret etmeden önce, bir MacBook Pro veya Air’de ekran titremesini tek başınıza düzeltmek için neler yapabileceğinizi kontrol edin.

MacBook’unuzu Yeniden Başlatın

Bu kulağa basit geliyor, ancak basit bir yeniden başlatma, bir MacBook’ta ortaya çıkan çoğu grafiksel anormalliği hızla ortadan kaldırabilir. Bu nedenle, henüz yapmadıysanız, Apple menüsünü açın ve Yeniden Başlat’ı seçin. En iyi sonuçlar için, onay iletişim kutusunda tekrar oturum açarken Pencereleri yeniden aç’ın yanındaki kutunun işaretini kaldırın. Sorun devam ederse, yeniden başlatmadan önce Mac’inizi kapatmayı deneyin. Bunu yapmak için Apple menüsünü açın ve Kapat öğesini seçin. Tekrar oturum açarken pencerelerinizi yeniden açan seçeneği tekrar devre dışı bırakın.

MacBook'ta Ekran Titremesini Düzeltme
MacBook’ta Ekran Titremesini Düzeltme

Otomatik Grafik Değiştirmeyi Devre Dışı Bırakın

Hem tümleşik hem de ayrı grafik işlemcisi içeren bir MacBook Pro kullanıyorsanız, iş yüküne bağlı olarak pil ömrünü optimize etmek için bunlar arasında otomatik olarak geçiş yapar. Nadiren de olsa, grafik sürücüsü çökebilir ve ekranın titremesine neden olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   MacBook Televizyona Nasıl Bağlanır?

Otomatik grafik geçişini devre dışı bırakmak için Sistem Tercihleri ​​uygulamasını açın, Pil kategorisini seçin ve kenar çubuğundan Pili tekrar seçin. Ardından, Otomatik Grafik Değiştirmeyi Devre Dışı Bırak seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırın. Bu yardımcı olursa, Mac’inizi güncellemek isteyebilirsiniz.

macOS ve Mac Uygulamalarını Güncelleyin

MacBook Pro’nuzun ekran titremesini veya yanıp sönme sorunlarıyla ilgilenebilecek bekleyen bir sistem yazılımı güncellemesi olup olmadığını kontrol edin. Bunu yapmak için Sistem Tercihleri ​​uygulamasını açın ve Yazılım Güncelleme öğesini seçin. Daha yeni sürümler, olası ekran titremesi tetikleyicilerini azaltan düzeltmeler ve optimizasyonlar içerdiğinden, bu sırada MacBook’unuzdaki uygulamaları da güncellemelisiniz.

True Tone Özelliğini Devre Dışı Bırakın

True Tone, ortam ışığı seviyelerine göre rengi ve kontrastı otomatik olarak ayarlayan yerleşik bir Mac özelliğidir. Bununla birlikte, ekranın hafifçe titremesine veya parlamasına da neden olabilir. MacBook’unuzda True Tone’u devre dışı bırakmak için Kontrol Merkezi’ni açın, Ekran öğesini genişletin ve True Tone simgesini kapatın. Veya Sistem Tercihleri ​​> Ekranlar’a gidin ve True Tone’un yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung, Galaxy S21 için Android 12 Beta ve One UI 4'ü Piyasaya Sürüyor

MacBook Önbelleğinizi Temizleyin

Bozuk veya eski bir uygulama ve sistem önbelleği, MacBook Pro’nuzun ekran titremesi sorunları yaşamasının başka bir nedenidir. Onyx, önbelleğe alınmış verileri hızlı bir şekilde temizleyerek bununla başa çıkmanıza yardımcı olan bir uygulamadır. Sadece Onyx’i kurun ve ona tam disk erişimi sağlayın (Sistem Tercihleri ​​> Güvenlik ve Gizlilik > Gizlilik > Tam Disk Erişimi’ne gidin). Bundan sonra programı açın ve Bakım sekmesine geçin. Ardından, varsayılan seçimleri yerinde tutun ve Görevleri Çalıştır’a tıklayın.

İşletim Sistemini Yeniden Yükleyin

Apple Diagnostics, MacBook’unuzun donanımında bir sorun olmadığını gösteriyorsa macOS’i yeniden yüklemeyi düşünün. Bu, umarım sistem yazılımında ekranın titremesine veya yanıp sönmesine neden olan ciddi sorunları çözmelidir. Birkaç yaklaşımınız var. Verilerinizi kaybetmeden macOS’u yeniden yükleyebilirsiniz (önce bunu yapmanızı öneririz). Veya dahili depolamayı silebilir ve sıfırdan macOS yükleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz