Adobe, yapay zekayı Photoshop’a entegre ediyor

0
54
Adobe, yapay zekayı Photoshop'a entegre ediyor
Adobe, yapay zekayı Photoshop'a entegre ediyor

Adobe Salı günü Photoshop beta sürümüne, bir görüntünün seçilen alanlarını bir metin açıklamasına dayalı olarak yapay zeka tarafından oluşturulan yeni içerikle doldurmak için bulut tabanlı görüntü sentezini kullanan “Generative Fill” adlı yeni bir araç ekledi. Adobe Firefly tarafından desteklenen Generative Fill, geçen yıldan bu yana DALL-E ve Stable Diffusion sürümlerinde kullanılan “inpainting” adlı tekniğe benzer şekilde çalışıyor.

Yapay Zeka Bu Kez Adobe Photoshop’a Geliyor

Generative Fill’in merkezinde Adobe’nin özel görüntü sentezleme modeli olan Adobe Firefly yer alır. Bir derin öğrenme yapay zeka modeli olan Firefly, Adobe’nin stok kütüphanesindeki milyonlarca görüntü üzerinde eğitilerek belirli görüntüleri metin açıklamalarıyla ilişkilendirdi. Artık Photoshop’un bir parçası olan Firefly ile insanlar görmek istedikleri şeyi yazabiliyor ve Firefly kullanıcının aralarından seçim yapabileceği çeşitli seçenekler sentezliyor. Generative Fill, sentezlenmiş görüntüleri mevcut bir görüntüyle sorunsuz bir şekilde harmanlayabilen, bağlama duyarlı bir nesil oluşturmak için “inpainting” adı verilen iyi bilinen bir yapay zeka tekniğini kullanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Pandemi döneminde insanlar sosyal medyadan daha fazla alışveriş yaptı

Generative Fill’i kullanmak için kullanıcılar değiştirmek istedikleri mevcut bir görüntünün bir alanını seçerler. Seçtikten sonra, kullanıcıların seçili alanda oluşturulmasını istedikleri şeyin bir açıklamasını yazmalarına olanak tanıyan bir “Bağlamsal Görev Çubuğu” açılır. Photoshop bu verileri işlenmek üzere Adobe’nin sunucularına gönderiyor ve ardından sonuçları uygulamada döndürüyor. Oluşturulduktan sonra, kullanıcı çeşitli nesil seçenekleri arasından seçim yapma veya göz atmak için daha fazla seçenek oluşturma seçeneğine sahiptir.

Adobe yapay zeka Photoshop
Adobe yapay zeka Photoshop

Üretken Dolgu aracı kullanıldığında, yeni bir “Üretken Katman” oluşturarak, bu metin istemleri tarafından yönlendirilen eklemeler, genişletmeler veya kaldırmalar gibi görüntü içeriğinde tahribatsız değişikliklere olanak tanır. Seçilen görüntünün perspektifine, ışığına ve stiline göre otomatik olarak ayarlanır.

Generative Fill, Photoshop beta sürümüne eklenen tek yapay zeka destekli özellik değil. Firefly ayrıca Photoshop’un bir görüntünün bazı kısımlarını tamamen kaldırmasını, bir sahneden nesneleri silmesini veya “dış boyama” olarak bilinen bir yapay zeka tekniği olan mevcut görüntüyü çevreleyen yeni içerik oluşturarak bir görüntünün boyutlarını genişletmesini sağladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xiaomi'nin yeni Black Shark 4S önümüzdeki hafta piyasaya sürülecek

Bu özellikler geçen yılın Ağustos ayından bu yana OpenAI’nin DALL-E 2 görüntü oluşturucusu ve düzenleyicisinde (ve yaklaşık aynı zamandan beri Stable Diffusion’ın çeşitli homebrew sürümlerinde) mevcuttu, bu nedenle Adobe bunları amiral gemisi görüntü düzenleyicisine eklemeye yeni yetişiyor. Kuşkusuz, zararlı veya sosyal olarak damgalanmış içerik üretimi, eğitim verileri için sanatçıların görüntülerini kullanma ve propaganda veya dezenformasyona güç sağlama konularında sırtında büyük bir sorumluluk hedefi olabilecek bir şirket için hızlı bir geri dönüş.

Bu doğrultuda, Adobe yalnızca telif hakkı olan, şiddet içeren ve cinsel içerikli bazı anahtar kelimelerin üretilmesini engellemekle kalmıyor, aynı zamanda insanların “küfürlü, yasadışı veya gizli” içerik üretmesini kısıtlayan kullanım koşullarına da güveniyor. Ayrıca, Generative Fill’in bir fotoğrafın görünen medya gerçekliğini kolayca çarpıtma yeteneği (kuşkusuz, Photoshop’un başlangıcından beri yaptığı bir şey) ile Adobe, oluşturulan dosyalara kaynaklarını izlemeye yardımcı olan meta veriler eklemek için İçerik Kimlik Bilgilerini kullanan İçerik Kimlik Doğrulama Girişimi’ni iki katına çıkarıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz