İMECE 2021 Yer Gözlem Uydusu Seneye Fırlatılacak

0
25
imece-uydusu

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bugün sizler için yerli ve milli yer gözlem uydusu İmece hakkında bilgiler derledik.

Türkiye her geçen gün yerli ve milli üretimler ile teknolojik olarak ilerlemeye devam ederken İmece son üretim anlamında dikkat çekiyor. Ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu olan ürünün son montajı devlet kademesindeki isimler ile beraber yapıldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ulaştırma ve altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile beraber son montaj işlemi gerçekleştirildi. Testlerin tamamının başarı içerisinde bitmesi sonrasında üretim aşamasına geçecek olan gözlem uydusu ile ilgili olarak önümüzdeki sene uzaya fırlatma planı yapılıyor.

Bakan varank tarafından ev sahipliği yapılan toplantı çerçevesinde TÜBİTAK kurumunun yürütmekte olduğu yerli uydu projesinin son hali Tartışmanın ana başlığı oldu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ulaştırma ve altyapı Bakanlığı adil karaismailoğlu Tübitak başkanı Hasan mandal, aselsan başkanı Haluk Güngör, türksat genel müdürü cenk Şen ve daha pekçok kuruluşun önemli temsilcileri bu Toplantıya katıldı. Toplantının ana maddesi TÜBİTAK uzay teknolojileri Araştırma Enstitüsü görevlileri tarafından yürütülen faaliyetler oldu. Toplantı görevliler tarafından yapılan detaylı sunum ile başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Üniversiteler Açılacak Mı? Sağlık Bakanlığından YÖK’e Güz Dönem ile Alakalı Uzaktan Eğitim Tavsiyesi!

İmece Türkiye’nin Alt Yapısına Değer Katacak

imece-1
imece-1

Türksat 6-a ile yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu olan bilmecenin üretim aşamasındaki son durum detaylı bir şekilde değerlendirildi. İmece Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu olarak tarihe adını yazdıracak. Incelemelerde bulunan bakanlar aynı zamanda toplantı sonrasında yaşanan tarihi anları ölümsüz kılmak için hatıra fotoğrafı da çekildi.

Konuyla ilişkili olarak açıklamalarda bulunan bakan Varank, milli Savunma Bakanlığının ihtiyaçları doğrultusunda TÜBİTAK uzay Kurumu’nun yerli ve milli projeler geliştirmeye devam ettiğinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Varank, testlerin Eylül ayına kadar başarılı bir şekilde tamamlanması ile beraber böyle bir senaryo bunu yaşanması durumunda 2001 yılında uzaya fırlatılmasının beklendiğini belirtti.

Uzay bilimi konusunda ülkemizde yapılan çalışmaların son derece önemli olduğunu belirten bakan bu alanda kazanılan kabiliyet ve yeteneklerin çok fazla sayıda sektöre ulaştırılabilme imkanının olduğunu söyledi. Dolayısıyla uzay konusundaki gelişmeler her sektörü fazlasıyla yakından ilgilendiriyor. Bu bağlamda bakan Türkiye’nin kendi uydusunu kendi imkanları ile beraber üretebilme yeteneğine sahip olmasının çok değerli olduğunu söyledi.

İmece ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da birtakım değerlendirmelerde bulundu. Akar, cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile beraber teşvik ve desteklerini eksik etmediğini ve milli savunma sanayi anlamında çok önemli gelişmeler kaydettiklerini vurguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Lütfi Elvan Kimdir
imece-uydu

Koronavirüs Salgınına Rağmen Başarı Geldi

Yazılım ve donanım alanında kritik çalışmaların yapıldığını belirten Akar, bununla beraber Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarının da önemli ölçüde yerli üretimler ile beraber karşılandığını aktardı.

İlginizi Çekebilir: Ay Tutulması Saat Kaçta Olacak?

 

Proje ile ilgili olarak bakan karaismailoğlu ise yerli ve milli uydular sayesinde Türkiye’nin altyapısında önemli gelişmelerin olacağını söyledi. Tüm bu çalışmaları ülke adına gurur ve Vizyon projeleri olduğunu vurgulayan bakan ilerleyen süreçlerde daha güzel projeler de aynı ekip ile beraber çalışmalar yürüteceklerini de söyledi.

TÜBİTAK uzay teknolojileri Araştırma Enstitüsü önderliğinde geliştirilen İmece uydusu ilk olarak 2020 yılının Ocak ayında yeni bir proje olarak gündeme oturmuştu. Fakat tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını her sektörü olduğu gibi bu projeyi de etkiledi. Yine de proje üzerinde çalışan görevliler ve yetkililer pes etmeyerek salgının getirdiği olumsuz sonuçlara rağmen 4 ay içerisinde projenin büyük bir bölümünü tamamladı. Önümüzdeki 3 ay boyunca çeşitli çevresel testlere tabi tutulacak olan proje önümüzdeki sene uzaya gönderilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz