Y İle Başlayan Ülkeler

0
y ile başlaayan ülkeler
y ile başlaayan ülkeler

Y ile başlayan ülkelerin sayısı beş tanedir. Bu ülkelerden iki tanesi özel statüye sahipken diğer üç ülke bağımsızdır. Bu ülkeler; Yeni Kaledonya, Yeni Zelanda, Yemen, Yunanistan ve Yeşil Burun Adaları’dır. Bu ülkelerden Yeni Kaledonya kendine has bölge statüsüne sahiptir. Yeni Zelanda ise İngiltere’ye bağlı bir ülkedir.

Y Harfiyle Başlayan Ülkeler

Yemen

Yemen Ortadoğu kıtasında yer alan bir ülkedir. Coğrafi açıdan önemli bir yer olan Aden Körfezi ve Kızıldeniz bağlantısını sağlayan Babülmendep Boğazı Yemen sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ülkenin başkenti olan San’a kültürel ve tarihi açıdan büyük bir önem taşıyan eski bir şehirdir. Şehir UNESCO Dünya Listesi’ne girmiştir ve Arap Kültür Başkenti ilan edilmiştir. Ülkenin komşuları Umman ve Suudi Arabistan’dır. Yemen halkının büyük bir kısmı Arap’tır ve buna bağlı olarak en yaygın din İslamiyettir. En yaygın dil Arapça’dır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Birinci Dünya Savaşı ve Başlıca Nedenleri

Y ile başlayan

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda Avustralya yakınlarında yer alan bir ülkedir. Ülke 17. yüzyılda Hollandalı kaşifleri tarafından bulunmuştur. Hollanda’daki Zeeland bölgesine ithafen isim verilmiştir. Yönetim açıdan İngiltere’ye bağlı olan ülkenin devlet başkanı II. Elizabeth’dir. Aynı zamanda ülkenin yerel bir parlamentosu bulunmaktadır ve parlamentoya başkanlık eden bir başbakan vardır. Ülkenin başkenti Wellington oldukça gelişmiş bir ülkedir. Ülke ekonomik açıdan güçlüdür. Ülkenin ekonomisi zengin denebilir, refah seviyesi yüksektir. Sağlık, eğitim gibi alanlarda ülke halk için oldukça gelişmiş bir hizmet sağlamaktadır. Ülkede yerel dil Maorice ve en çok konuşulan dil İngilizce’dir. Halk genellikle Hristiyan’dır, küçük bir dini azınlık vardır onlar ise Budizst ve Müslümandır.

Yunanistan

Avrupa’nın doğusunda ve Balkanlar’da yer alan Yunanistan yakından tanıdığımız bir ülkedir. Ülke mitolojik unsurları, tarihi ve felsefesi ile çok önemli bir mirasa sahiptir. Ülke bu önemli mirasın üzerine inşa edilmiştir. Başkenti Atina olan tarihi bir liman kentidir. Diğer önemli şehirlerden biri ise Akdeniz’in en önemli liman kentlerinden biri olan Selanik’tir. Ülkenin komşuları Bulgaristan, Türkiye, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’dir. Ülkenin anakara dışında Akdeniz’de yer alan pek çok adaya sahiptir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Ay, hiç yok oldu mu?

Yeşil Burun Adaları

Portekizli kaşifler tarafından bulunan ve uzun yıllar Portekiz yönetimine bağlı kalan Yeşil Burun Atlas Okyanusu’nda yer almaktadır. Ülke Afrika açıklarında yer almaktadır. Ülke 10 ada ve 8 adacıktan oluşmaktadır.  En büyük üç ada Santo Antao, Santiago ve Boa Vista‘dır. Ülkenin başkenti Santiago adasındaki Praia‘dır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz