K Harfi İle Başlayan Ülkeler, K Harfi İle Ülkeler

0
k harfi ile başlayan ülkeler
k harfi ile başlayan ülkeler

Dünyada pek çok K ile başlayan ülkeler bulunmaktadır, toplam sayılara bakıldığında 20 ülke bulunmaktadır. Bu ülkeler; Kuzey Mariana Adaları, Küba, Kuzey Kıbrıs, Kuveyt, Kuzey Kore, Kosova, Kosta Rika, Kongo Cumhuriyeti, Kiribati, Kırgızistan, Komorlar, Kolombiya, Kıbrıs Cumhuriyeti, Kazakistan, Kenya, Kamerun, Katar, Karadağ, Kanada ve Kamboçya olarak sıralanmaktadır.

K Harfi İle Başlayan Ülkeler

Kamboçya

Kamboçya Asya kıtasının güneydoğusunda yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşuları Tayland, Vietnam ve Laos’dur. Ülkenin başkenti Phonom Penh’dir. Ülkenin resmi dili Kmerce’dir. Ülkenin resmi dini ülkede oldukça yaygın olan Budizm’dir.

K Harfi İle Başlayan Ülkeler

Kolombiya

Kolombiya Güney Amerika’da yer alan bir ülkedir. Ülkenin idarisi 32 farklı bölgeden oluşur ve bu bölgeler Bogota şehrine bağlıdır. Ülkenin komşuları Ekvador, Venezuela, Peru ve Brezilya’dır. Ülkenin resmi dili yerel diller ile İspanyolca’dır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   6 milyon kWh elektrik üretiyor: İşte karşınızda yüzer güneş enerji çiftliği!

Kamerun

Kamerun Afrika kıtasının ortasında yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşuları Orta Afrika Cumhuriyeti, Nijerya, Çad, Gabon, Kongo Cumhuriyeti ve Ekvator Ginesi ülkeleridir. Ülkenin Atlas Okyanusu’na uzun bir kıyısı bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Yaounde’dir ve resmi dili İngilizce ve Fransızcadır.

Karadağ

Karadağ, Doğu Avrupa’da bulunan bir Balkan ülkesidir. Diğer Balkan ülkeleri gibi etnik açıdan oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir. Resmi dili Karadğca ve başkenti Podgorica’dır. Diğer bir yandan ülkede pek çok Balkan halkı yaşadığı için konuşulan diller çok fazladır.

Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 1974 yıllarında Türkiye tarafından yapılan Kıbrıs Barış Harekatı ile kurulmuş bir ülkedir. Kıbrıs Adası’nın kuzeyini fiilen yönetmektedir ancak Türkiye dışında hiçbir devlet hukuki açıdan ülkeyi tanımamaktadır. Ülkenin resmi dili Türkçe ve başkenti Lefkoşa’dır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Rüyada Yılan Görmek Ne Anlama Gelir ?

Kanada

Kuzey Amerika kıtasında yer alan Kanada, dünyanın en büyük yüzölçümene sahip ülkelerinden biridir. Ülkenin komşusu sadece Amerika’dır. Başkent Ottawa’dır. Ülkenin en önemli ve en büyük şehir ise Toronto’dur. Ülkenin resmi dilleri Fransızca ve İngilizce’dir. Bunun sebebi ise bu iki topluluğun ülkenin hem kuruluş aşamalarında hem de şimdiki zamanında yoğun olmasıdır.

Küba

Küba Cumhuriyeti, Karayipler’de bulunan bir ada ülkesidir. Başta Küba Adası olmak üzere pek çok adadan oluşmaktadır. Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Havana’dır, ikinci büyük şehir ise Santiago de Cuba’dır. Eski zamanlarda İspanyol sömürgesi yaşandığı için en yaygın dil ve resmi dil İspanyolca’dır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz