Xiaomi, ısıyı daha hızlı ve daha verimli bir şekilde dağıtmak için Loop LiquidCool teknolojisini tanıttı

0
Loop LiquidCool teknolojisi
Loop LiquidCool teknolojisi

Akıllı telefonlar her yıl daha da hızlanıyor ve tüm bu güçle birlikte yönetilmesi gereken çok fazla ısı geliyor. Soğutma çözümleri, amiral gemilerinde en yaygın olan buhar odaları ile yıllar içinde çok daha iyi ve daha akıllı hale geldi. Xiaomi bugün, Loop LiquidCool adlı soğutma çözümü pazarında kendine özgü benzersiz bir yaklaşım sergiledi.

Xiaomi’nin Loop LiquidCool teknolojisi, ısı boruları kullanan mevcut çözümü geliştiriyor. Daha fazla verimlilik ve daha hızlı daha soğuk bir sıcaklık sağlamak için iki yoldan gidebilen tek bir büyük ısı borusu kullanır. Xiaomi’nin blog yazısında teknolojinin nasıl çalıştığını açıklayan hızlı bir açıklaması da var: “Bu yeni teknoloji, bir buharlaştırıcı, bir yoğunlaştırıcı, bir yeniden doldurma odasının yanı sıra gaz ve sıvı borularından oluşan dairesel bir ısı borusu sistemine sahiptir. Isı kaynaklarına yerleştirilen evaporatörde, akıllı telefon yüksek iş yükü altındayken buharlaşan gaza dönüşen soğutucu bulunur. Gaz ve hava akımı daha sonra gazın tekrar sıvıya dönüştüğü kondansatöre yayılır. Bu sıvılar, buharlaştırıcıyı yeniden dolduran yeniden doldurma bölmesindeki küçük lifler aracılığıyla emilir ve toplanır ve bu, onu kendi kendine devam eden bir sistem haline getirir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Alexa Dillerini Çevirmenin Yolları

Loop LiquidCool

Bu yeni teknoloji, VC sıvı soğutma ile aynı yöntemi kullanmasına rağmen, yeni form faktörü önemli bir verimlilik farkı yaratıyor. Geleneksel VC sistemlerinde gazlar ve sıvılar için ayrı kanallar bulunmadığından, özellikle yüksek iş yükü altındayken sıcak gaz ve soğuk sıvılar karışır ve birbirini engeller. Halka şeklindeki pompa, hava geçiş direncini %30 oranında büyük ölçüde azaltan özel bir gaz borusu tasarımına sahiptir. Daha düzgün bir buhar akışı sağlanarak maksimum ısı transfer kapasitesi %100’e kadar artırılır.” Xiaomi, yeni Loop LiquidCool teknolojisini tanıtan bir video da paylaştı.

Xiaomi ayrıca, dolaşımın her zaman doğru yönde gitmesini sağlayan ve gazların yanlış yönde hareket etmesini engelleyen Tesla valfleri de uyguladı. Yeni sistem, sistem üzerinden gaz ve sıvı sirkülasyonunda daha yüksek verim sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Ünlü aktör Tom Cruise'u taklit eden yapay zeka deepfake!

Yeni Loop LiquidCool teknolojisinin 2022’de, muhtemelen gelecek yılın ikinci yarısında daha fazla Xiaomi ürününde görünmesi bekleniyor. Yeni sistemi yeni cihazlarda görmeyi beklerken Xiaomi, modifiye edilmiş bir Xiaomi Mix 4 akıllı telefonunda teknolojiyi sergiledi. Xiaomi’ye göre, 60 fps’de ve maksimum video ayarlarında çalışan 30 dakikalık Genshin Impact oynanışından sonra, cihaz 47.7 ℃’nin altında kaldı ve işlemci standart buhar odasını kullanmaya göre 8.6 ℃ daha düşüktü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz