Windows 11’de Varsayılan E-posta Uygulaması Nasıl Değiştirilir?

0
Windows 11'de Varsayılan E-posta Uygulaması Nasıl Değiştirilir
Windows 11'de Varsayılan E-posta Uygulaması Nasıl Değiştirilir

Seçtiğiniz varsayılan e-posta istemcisi, herhangi bir e-posta bağlantısını tıkladığınızda ne çıkacağına karar verir. Örneğin, varsayılan e-posta istemciniz olarak Outlook varsa, herhangi bir e-posta köprüsüne tıkladığınızda Outlook uygulaması başlatılır. Ancak, varsayılan e-posta istemcisine sonsuza kadar bağlı kalmak istemeyebilirsiniz. Neyse ki, Windows PC’nizde varsayılan e-posta uygulamanızı değiştirmenin birçok yolu olduğundan buna gerek yok. Hadi başlayalım ve hepsine bakalım.

Windows 11’de Varsayılan E-posta Uygulaması Değiştirme

Windows PC’de varsayılan posta uygulamanızı değiştirmek için Win + I tuşlarına basarak Windows Ayarları menüsünü açın. Ayarlar sekmesi açıldığında, Uygulamalar seçeneğine tıklayın ve Varsayılan Uygulamalar’ı seçin. Şimdi arama menüsü çubuğuna gidin ve varsayılan e-posta istemcisi olarak ayarlamak istediğiniz e-postanın adını yazın. Ardından, görünen e-posta istemcisine tıklayın.

Ardından MAILTO düğmesini tıklayın ve kullanmak istediğiniz yeni varsayılan e-posta uygulamasını ayarlayın. Bunu yaparak, herhangi bir “mailto:” bağlantısına tıkladığınızda açılacak olan uygulamayı ayarlamış olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Apple'ın bir sonraki AirPods Pro'sunun bu yıl piyasaya sürülmeyeceği bildirildi

Bir Tarayıcıda Varsayılan E-posta İstemcisi Nasıl Değiştirilir?

Bu, varsayılan e-posta istemcinizi ayarlar menünüzden değiştirmekle ilgiliydi. Ama başka bir yol var. Ayrıca, web tarayıcınız aracılığıyla mailto: bağlantılarına tıkladığınızda açılan e-posta uygulamasını da değiştirebilirsiniz. Yalnızca popüler tarayıcılara bakacağız—işlem diğer benzer tarayıcılar için de benzerdir.

Windows 11'de Varsayılan E-posta Uygulaması Değiştirme
Windows 11’de Varsayılan E-posta Uygulaması Değiştirme

Mozilla Firefox

Tarayıcınızda Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik seçeneğine tıklayın. Oradan Uygulamalar bölümüne gidin ve İçerik Türü kutusunun altında mailto seçeneğini arayın; Bulduğunuzda, önündeki açılır menüyü tıklayın ve bundan sonra kullanmak istediğiniz e-posta istemcisini seçin.

Google Chrome

İşlem, Google Chrome’a ​​​​oldukça benzer. Diyelim ki Gmail’de bir e-posta açmak istiyorsanız, önce Gmail hesabınızda oturum açmanız gerekir. Ardından Chrome Ayarları’na gidin ve Gizlilik ve güvenlik > Site ayarları’nı seçin. Ardından Ek izinler’e tıklayın ve Protokol İşleyicileri’ni seçin. Buradan, Siteler protokolleri işlemek için işleyici isteyebilir radyo kutusunu seçin ve Gmail protokolünü Protokolleri işleme izni yok bölümünden kaldırın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung ve OPPO kendi şirket içi yonga setlerini geliştiriyor

Şimdi Gmail hesabınıza gidin ve işleyici simgesine tıklayın; ardından İzin Ver’i seçin; bu, Gmail’in gelecekte tüm e-postalarınızı açmasına izin verecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz