Windows 11’de CPU Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir?

0
Windows 11'de CPU Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir?
Windows 11'de CPU Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir?

Windows 11’de CPU sıcaklığı izlemenin birden çok yolu vardır. En kolay yol BIOS’unuzdur ve işleri kolaylaştırmak için CPU sıcaklığı da kontrol etmenize yardımcı olabilecek birkaç uygulama vardır.

Windows 11’de CPU Sıcaklığı Kontrol Etme

BIOS/UEFI Kullanma

Bu, CPU sıcaklığını kontrol etmenin en kolay yoludur ve sisteminizi yeniden başlatmanızı ve BIOS menüsüne gitmenizi gerektirir. Bunun tek dezavantajı, CPU sıcaklığını sürekli olarak izleyememeniz ve her seferinde BIOS menüsünü ziyaret etmeniz gerekmesidir. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da BIOS menü arayüzünün sizin bilgisayarınız için farklı olabileceğidir. Aşağıda belirtilen adımlar çoğu durumda işe yarayacaktır. Ve bu adımların işe yaramaması durumunda, BIOS arayüzüne erişmek için daha fazla ayrıntı için anakart üreticinizin web sitesini ziyaret etmeniz gerekir.

  1. Windows Kapatma menüsüne erişmek için ALT + F4 tuşlarına basın ve açılır menüden Yeniden Başlat’ı seçin. Ve şimdi sisteminizi yeniden başlatmak için Tamam’a tıklayın.
  2. Şimdi cihaz yeniden başlar başlamaz ve ekran aydınlanır. BIOS arayüzüne girmek için kısayol tuşuna basın. Burada BIOS kısayol tuşu, anakart üreticisine göre değişir. Örneğin, çoğu modern anakart, BIOS’a girmek için DEL tuşunu kullanır, ancak çoğu dizüstü oyun bilgisayarı ve oyun PC’si daha az tutarlıdır. En yaygın kısayol tuşları DEL, F2 ve F12’dir. En kolay yol, bu kısayol tuşlarını denemek için herhangi birine basmaktır ve biri çalışmalıdır. Veya tam kısayol tuşunu bulmak için anakartınızın üreticisinin web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, BIOS arabirimi görünene kadar istenen tuşa birkaç kez bastığınızdan emin olun.
  3. BIOS menüsünde CPU / Performance Monitor / Hardware Monitor menüsünü arayın ve CPU sıcaklığı burada listelenmelidir. Bu şekilde herkes herhangi bir üçüncü taraf uygulaması yüklemeden CPU sıcaklığını kontrol edebilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Spotify Sanal Konserler Düzenleyecek
Windows 11'de CPU Sıcaklığı
Windows 11’de CPU Sıcaklığı

Core Temp Uygulamasını Kullanma

  1. Core Temp Uygulamasını buradan indirmeniz gerekiyor. Ve aracın en son sürümünü indirin.
  2. Kurulum başladıktan sonra İleri’ye tıklayın ve ekrandaki kurulum talimatlarını izleyin. Şimdi yükleme işlemini tamamlayın ve uygulamayı açın.
  3. Artık CPU’nuzun her bir çekirdeğinin sıcaklığını ayrı ayrı izleyebilirsiniz. Burada ilk çekirdek, Çekirdek #0 olarak etiketlenir ve böyle devam eder.

Uygulamanın bir başka ilginç özelliği de, kritik bir CPU sıcaklığına ulaşılır ulaşılmaz bildirecek olan Aşırı Isınma korumasıdır. Önceden tanımlanmış bir kritik sıcaklığa ulaşılır ulaşılmaz sistemi kapatmaya veya hazırda bekletmeye bile ayarlayabilirsiniz. Uygulamayı, sistem tepsisinde canlı CPU sıcaklığını gösterecek şekilde bile ayarlayabilirsiniz. Bu, CPU sıcaklığını sürekli izlemek için uygun bir görsel referanstır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz