WhatsApp yakında sohbet yedeklemelerinizi bir parola ile şifrelemenize izin verecek

0

Merhaba tekno bilim adamı okuyucuları; WhatsApp, konuşmalarınızı bulutta yedeklemenize izin verirken, bu yedeklemeler şifrelenmez. Şirket, bulut yedeklemelerinizi şifrelenmiş hale getirmeye çalışırken, uygulamanın yeni sürümlerinde bu durum değişecek.

WhatsApp Bulut Şifrelemede Çalışıyor

Şirket, şifrelenmiş bulut yedeklemeleri getireceğini resmi olarak duyurmamış olsa da, ünlü bir WhatsApp beta testçisi Twitter’da WhatsApp bulut yedeklemelerini şifreleme çalışmalarının devam ettiğini yayınladı.

Bu, temel olarak WhatsApp’ın daha yeni sürümlerinin tüm bulut yedeklemelerinize şifreleme uygulamanıza izin vereceğini söyler. Bu özellik sözde hem iOS hem de Android telefonlarda çalışacak.

Bulut Şifrelemenin Çalışmaları

Bu özellik kullanıma sunulduğunda WhatsApp, bulut yedeklemelerinizi şifrelemek için bir şifre belirlemenizi isteyecektir. Bu şifre WhatsApp’a gönderilmeyecek ve kurtarmanın da bir yolu olmayacak.

WhatsApp, yedeklemenizin içeriğini şifrelemek için bu parolayı kullanacaktır. Bu yapıldıktan sonra, birisi bulut hesabınıza girmeyi başarsa bile, yedeklerinizde depolanan konuşmaları göremezler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Türkiye Aşılama Konusunda İvme Kazandı
WhatsApp bulut yedekleme
WhatsApp bulut yedekleme

Güncel WhatsApp Bulut Yedeklemeleri Nasıl Çalışır?

Şu anda, WhatsApp görüşmelerinizi ve medya dosyalarını Google Drive’a (Android’de) ve iCloud’a (iOS’ta) yedekleyebilirsiniz. Bu yedekler şifrelenmemiştir, bu da verilerinizin bu yedeklemeler şifrelenmiş olsaydı olacağı kadar güvenli olmadığı anlamına gelir. Endişeniz varsa, telefonunuzdaki WhatsApp’ta bulut yedeklemelerini devre dışı bırakabilirsiniz.

WhatsApp’ta Şifrelenmiş Bulut Yedeklemesini Geri Yükleme

Şifrelenmiş bir bulut yedeklemesini geri yüklemek, normal bir yedeği geri yüklemek kadar kolay olacaktır. Eskiden, parolayı şifrelemek için kullandığınız parolayı girmeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra, yedeklemeniz geri yüklenmeye başlayacaktır.

Yukarıda belirtildiği gibi, şifrenizi unutursanız yedeklerinizi geri yükleyemezsiniz. Bu, sahip olacağınız tek seçeneğin sıfırdan başlamak olduğu anlamına gelir.

WhatsApp Yedeklemelerini Şifreleyerek Daha Güvenli Hale Getirin

WhatsApp’ın yakında size bulut yedeklemelerinizi şifreleme yeteneği sağlamasıyla, sohbetlerinizi Google Drive’a veya iCloud’a yüklediğinizde gizliliği konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz