Whatsapp Güvenlik Açığı Bulundu!

0
27
Whatsapp
Whatsapp

Merhaba Teknoloji Haberleri- Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere Whatsapp hakkında yeni bir iddiadan bahsedeceğiz.

Whatsapp'taki güvenlik açığı nedir?

Kişilerin telefon numaraları paylaşılıyor.

Google'ın telefon numaraları paylaşımı ile ilgili cevabı ne?

Bir hata olmadığını söylüyor.

Whatsapp güvenlik açığı nasıl çözümlenecek?

Kişilerin kendinin çözümleyebileceği söyleniyor.

Whatsapp
Whatsapp Güvenlik Açığı

Milyonlarca kişinin sohbet etmek için kullandığı Whatsapp ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Bu iddiaya göre Whatsapp kullanıcılarının kişisel bilgileri Google Aramaları’nda kullanılıyor. Bu aramalar URL’de düz metin olarak görüntüleniyor.

İlginizi Çekebilir: Logitech G300S Oyuncu Faresi İncelemesi

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Nisan ayında büyük indirimler; İşte 2021 Skoda Superb yeni fiyat listesi!

Bir hata avcısı olan Athul Jayaram, Whatsapp’ın güvenlik açığı olduğunu ve kişilerin numaralarının Google Aramaları’nda çıktığını söylüyor. Bu durumda kötü niyetli kişiler bu telefon numaralarını kullanarak hızlıca kişilerin sosyal medya hesaplarını da bulabilir ve kişileri dolandırabilir. Durum büyük bir risk oluştururken Google ise konu hakkında ‘bu bir hata değil’ açıklamasında bulunuyor.

Whatsapp Numaraları Paylaşılıyor

Google Aramaları’nda Numaralarını Görünüyor

Google’nin yaptığı açıklamaya göre Whatsapp kullanıcıları numaralarının görüntülenme özelliğini kapatabiliyor. Böylece numaraları Google Aramaları’nda çıkmıyor. Ancak bunu bilmeyen birçok kullanıcı bulunuyor ve bekli de bu zamana kadar birçok kişi çoktan mağdur oldu bile. Bu bilginin geniş kitlelere aktarılması gerekiyor. Bu telefon numaraları özellikle web siteleri tarafından yayılıyor.

Telefon Numaraları Nasıl Paylaşılıyor?

Whatsapp üzerindeki telefon numaraları, Whatsapp’ın ‘sohbet etmek için tıklayın’ özelliğinden kaynaklanıyor. Bu özellik sayesinde numarasını kaydetmediğiniz kişilerle muhabbet edebiliyorsunuz. Web site ziyaretçileri bir siteye girdiğine çoğunlukla bu whatsapp alanlarını kullarak birilerine ulaşıyor ve bu durumda numaraları paylaşılmış oluyor. Bu açık Jayaram tarafından belirlendi. Herkesin bu durumdan haberdar olup gerekli önlemleri alması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz