WhatsApp, Android’in Quick Share’i gibi bir dosya paylaşım özelliğini test ediyor

0
WhatsApp, Android'in Quick Share'i gibi bir dosya paylaşım özelliğini test ediyor
WhatsApp, Android'in Quick Share'i gibi bir dosya paylaşım özelliğini test ediyor

Google ve Samsung kısa bir süre önce Android’in varsayılan dosya paylaşım sistemi Nearby Share’i geliştirerek Quick Share olarak yeniden adlandırdı. Bu yeni özelliğin Android telefonlar ile Chrome OS ve Windows kullanan bilgisayarlar arasında sorunsuz dosya paylaşımına olanak sağlaması bekleniyor. Bu arada WhatsApp, yakındaki kişilerle dosya paylaşımı için yeni bir özellik deniyor. WABetaInfo tarafından WhatsApp en son Android beta sürümünde keşfedilen bu özellik, dosya aktarımları için Bluetooth kullanıyor.

WhatsApp Temassız Dosya Paylaşma Seçeneği

Kullanıcıların 2 GB’a kadar dosya paylaşmasına olanak tanıyan uygulama, sohbet yoluyla dosya gönderme ya da bulut depolama alanı kullanma gibi geleneksel yöntemlere kıyasla daha hızlı ve kullanışlı bir seçenek sunuyor. WABetaInfo, aktarımın çalışması için her iki kullanıcının da uygulamanın “Dosyaları Paylaş” bölümünde olması gerektiğini ve aktarım tamamlanana kadar orada kalmaları gerektiğini açıklıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Hashtag Nedir
WhatsApp Temassız Dosya Paylaşma Seçeneği
WhatsApp Temassız Dosya Paylaşma Seçeneği

Bu yöntemde de uçtan uca şifreleme kullanılacak ve dosya paylaşım WhatsApp’ın standart yöntemi kadar güvenli olması sağlanacak. İlginç bir şekilde, kullanıcıların paylaşıma başlamak için telefonlarını sallamaları gerekecek. Gizlilik konusu iyi bir şekilde ele alınmış; dosya aktarımı güvenli ve uçtan uca şifreleme ile korunuyor. Aktarım sırasında telefon numaraları gizli kalacak ve kişi listenizde olmayan kişiler tarafından görülemeyecek.

Bu yeni özellik normal WhatsApp kullanıcıları için kullanışlı, ancak Google ve Samsung’un son Quick Share güncellemesi ile biraz gereksiz görünüyor. Ancak WhatsApp’ın bu özelliği hem iOS hem de Android’de çalışırsa oyunun kurallarını değiştirebilir. Eğer çalışmazsa, diğer platformlar hala daha iyi yerleşik seçeneklere sahip olabilir.

İlgili WhatsApp haberlerinde, şirket kısa süre önce Channels kullanıcıları için dört yeni özellik duyurdu. Şirket, anket oluşturma, sesli mesaj gönderme, Kanallarda birden fazla yöneticiye sahip olma ve takipçilerin artık Kanal güncellemelerini WhatsApp durumlarında paylaşabilme özelliklerini ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz