Uydumuz Ay’da Gözlenen Gariplikler!

2
1453
uydumuz-ay-gariplikler
Uydumuz Ay’da Gözlenen Gariplikler!

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere uydumuz Ay’da gözlenen garipliklerden bahsedeceğiz.

Dünyamızın uydusu olan Ay ile ilgili söylenen pek çok bilgi vardır. Ancak bunlar teoriden öteye gidememiş, kesin netlik alamamış bilgilerdir. Bazı gezegenlerin uydusu yok. Örneğin venüz ve mars gezegenlerinde uydu yok. Bizim de uydumuz olmasaydı ne olurdu? Muhtemelen her şey daha doğal görünürdü.

Dünya’nın kadar büyük bir uyduya sahip olan başka bir gezegen yok. Ayrıca bütün uydular gezegenlerinin ekvatoru çevresinde dönüş yaparken Dünya’nın uydusu Ay, yörünge düzleminde dönüyor. Bütün bu farklılıkların yanı sıra diğer uydularla kıyaslandığında çok çukurlu, düzgün olmayan yer şekillerine sahip.

dunyanin-uydusu
Uydumuz Ay Hakkında Bilgiler

Ay’da Neden Çok Fazla Krater Bulunuyor?

Ayın görünmeyen arka tarafında büyük bir çıkıntı var. Bu çıkıntıların bir meteor çarpması sonucu olduğu ifade ediliyor veya volkanik patlamalar da çukur açmış olabilir. Ancak bu tarz çukurları bir gök taşı açmışsa bu tarz göktaşları Dünya daha büyük olduğundan burada da büyük delikler açabilirdi. Atmosferin koruyucu bir tabakası var ve gök taşlarını yok edebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Asus İki Adet Oyun Bilgisayarını Duyurdu. TUF F15 ve F17’yi Oyuncularla Buluştu…

Ancak her gök taşı da yok olmuyor ve gezenimize çarpabiliyor. Ancak Ay üzerindeki çarpıklık çok büyük. Ay üzerinde bu kadar krater olup Dünya’da olmaması çok ilginç ve araştırılmaya değer bir konudur.

uydumuz-ay
Uydumuz Ay’dan İlginç Kareler

2 YORUMLAR

  1. Dünya atmosferi irili ufaklı birçok göktaşını yüzeye çarpmadan eritip yok ediyor yada etkisini azaltıyor. Atmosferden kaçıp çarpanlar ise rüzgar su erezyon ve jeolojik sebelerle çabuk etkileri yok ediliyor, Okyonusa çarpanlar pek krater bırakmıyor vs… Dünya ile ayı kıyas etmek mantıklı tutarlı değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz