U İle Başlayan Ülkeler

0
u ile başlayan ülke isimleri
u ile başlayan ülke isimleri

U ile başlayan ülkelerin sayısı toplam dört tanedir. Bu ülkeler farklı coğrafyalarda bulunan bağımsız ülkelerdir. Bu ülkeler; Umman Uruguay, Uganda ve Ukrayna’dır.

U Harfiyle Başlayan Ülkeler

Uganda

Afrika kıtasının doğusunda yer alan Uganda, içerisinde özerk bir yer olan Buganda Krallığı, ülkeye ismini almıştır. Ülkenin sınır komşuları doğuda Kenya, kuzeyde Güney Sudan, güneybatıda Ruanda, güneyde Tanzanya ve batıda ise Kongo Demokratik Cumhuriyeti’dir. Tanzanya ile sınırı dünyanın en büyük göllerinden biri olan Victoria Gölü oluşturmaktadır. Ülkenin en önemli şehri ve başkenti Kampala’dır. Ülkenin en yaygın konuşulan dili ve resmi dili İngilizce’dir. Dini açıdan halkın geneli Hristiyan’dır ancak 19. yüzyılda Arap tüccarlar ile yapılan yoğun ticaret sebebiyle İslamiyet’te halkın % 10’dan fazlasını etkilemeyi başarmıştır.

Ukrayna

Ukrayna coğrafi açıdan Türkiye’ye yakın olması ve iyi ilişkiler sebebiyle iyi bildiğimiz bir ülkedir. Doğu Avrupa ülkesi olan Ukrayna’nın Beyaz Rusya, Rusya, Romanya, Macaristan, Slovakya, Polonya ve Moldova ile kara sınırı bulunmaktadır. Ülkenin Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır. Kiev ülkenin en önemli şehridir ve başkentidir. Ancak bunun dışında pek çok önemli şehri bulunmaktadır. Demografik açısından büyük oranla Ukraynalı kişiler yaşamaktadır. Ayrıca ülkede Rus nüfusu çok fazladır. Resmi dil Ukraynaca’dır ama aynı zamanda birçok dil konuşulmaktadır. Kültür ve tarih açısından uzun bir süreç yaşamıştır ve Ukrayna topraklarında pek çok farklı toplum yaşamıştır ve bu coğrafyaya izlerini bırakmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Y İle Başlayan Ülkeler

Umman

Umman ya da Umman Sultanlığı Asya’da Arap Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Batıda Suudi Arabistan, kuzeybatısında Birleşik Arap Emirlikleri, güneybatısında ise Yemen ile komşudur. Güneyinde Hint Okyanusu yer alırken doğusunda Basra Körfezi bulunmaktadır. Sultanlık ile yönetilen ülke neredeyse tamamen Arap halkından oluşmaktadır ve resmi dili Arapça, resmi din ise İslamiyet’tir. Ülkedeki en önemli şehir ve başkent Maskat’tır. Ülke Basra Körfezi’nde yer alan ve petrol ticaretinde büyük bir öneme sahip ülkelerden biridir. Bu ticaretten gelen gelir ülkeye büyük bir ekonomik güç sağlamaktadır.

Uruguay

Güney Amerika anakara devletlerinden biri olan Uruguay’ın, batısında Arjantin, kuzeyinde Brezilya yer almaktadır. Uruguay yerel dilinde Boyalı Irmaklar Kuşağı anlamına gelmektedir. Ülkenin başkenti Montevideo nüfusun neredeyse yarısının yaşadığı şehirdir. Ayrıca uluslararası alanda yapılan anlaşmalara ev sahipliği yapması ile ünlü bir şehirdir. Ülkede bulunan Uruguay Irmağı oldukça önemli bir doğal kaynaktır ve aynı zamanda pek çok faaliyetin yürütüldüğü alandır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz