R İle Başlayan Ülkeler

0
R İle Başlayan Ülkeler
R İle Başlayan Ülkeler

R ile başlayan ülkenin sayısı toplamda üç tanedir. Bu ülkeler; Ruanda, Romanya ve Rusya’dır. Bu üç ülkenin her biri bağımsızdır ve diğer ülkeler tarafından tanına ülkelerdir.

Romanya

Avrupa’nın doğusunda ve Balkanlar’da yer alan Romanya’nın komşuları Macaristan, Ukrayna, Moldova, Sırbistan ve Bulgaristan’dır. Kara sınırları dışında ülkenin Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Başkenti Bükreş olan Romanya’nın resmi dili Rumence’dir. Romanya Avrupa Birliği üyesidir, ülkenin kültür ve tarihi bakımından önemli bir şehri olan Erdel 2007 yıllarında Avrupa kültür başkenti olarak seçilmiştir.

R İle Başlayan Ülkeler

Rusya

Kuzey Asya’da bulunan Rusya ve dünyanın en geniş yüz ölçümüne sahip ülkesidir. Çok geniş bir alana yayılan ülke Uzak Doğu, Avrupa, Kafkaslar, Orta Asya ve Balkanlar’a yayılmış bir ülkedir. Letonya, Norveç, Finlandiya, Estonya Ukrayna, Litvanya, Polonya, Belarus, Kazakistan, Gürcistan, Azerbaycan, Çin Moğolistan ve Kuzey Kore ile komşudur. Ayrıca Karadeniz, Kuzey Buz Denizi, Pasifik Okyanusu ve birçok diğer denizlere bağlantısı vardır. Ülke politik açıdan oldukça önemli ve etkili bir ülkedir. Ülkenin başkenti Moskova’dır, daha önceki dönemlerde ise Petersburg uzun süre başkentlik yapmıştır. Ülke yeraltı kaynakları bakımından özellikle doğal gaz açısından oldukça zengin bir ülkedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Anarşizm Nedir, Anarşizm Türleri Nelerdir?

Ruanda

Orta Afrika’da bulunan Ruanda’nın komşuları Burundi, Uganda, Tanzanya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’dir. Diğer bir yandan ülkenin bir bölümü Kivu Gölü’nün kıyısında bulunmaktadır. Ülkenin resmi dili Kinyarwarda iken eski sömürge devletleri olması sebebiyle kolonicilikte önemli iki devlet olan Fransızca ve İngilizce de resmi dil olarak kabul görmektedir. Ülke genellikle dünya medyasında yakın zamanda yaşanan Ruanda soykırımı ile bilinmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz