Twitter Deepfake İçeriklere Karşı Savaş Açıyor!

0
25

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak Twitter Deepfake İçeriklere Karşı Savaş Açıyor! Başlığını yazdık.

Deepfake nedir?

Deepfakes, mevcut bir görüntü veya videoda yer alan bir kişinin, yapay sinir ağları kullanarak bir başka kişinin görüntüsü ile değiştirildiği bir medya türüdür.

Deepfake yasak mı?

Twitter ortamında Deepfake yasaktır. Çeşitli platformlarda da genel olarak yasaktır.

Deepfake , Dünyanın en aktif sosyal medya hesaplarından biri olan Twitter, insanlara dokunmak adına deepfake videoları ile ilgili yeni güncellemeler yapıyor. Son dönemde ise biraz daha aktif çalışarak Deepfake videolarına karşı bir savaş açtı diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir : Twitter Mavi Tik Nasıl Alınır?

Son yıllarda özellikle ünlülerin kabusu olan Deeepfake videolar, Hoolywod üzerinde de aktif olarak kullanılıyor. Ünlüler deepfake için art niyetli kişilerin oluşturduğu +18 içeriklerden dolayı, Twitter yeni bir çalışma yapacak ve bu konuda bir savaş durumuna girecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Instagram, WhatsApp üzerinden 2FA kodunu almanıza izin verebilir

#Deepfakee videolar sayesinde 3-5 sene sonra neyin gerçek neyin yalan olduğunu anlamak imkansız olacak

Ünlü simaların yüzlerini kullanarak pek çok dönem farklı içerikler ön plana çıkarılıyordu. Sosyal medyanın belki de psikolojik şiddet konusunda ön plana çıkarılan çalışmalarından olan bu sahte içerikler herkesi mutsuz ediyordu. Bu yüzden sanal ortamda yer alan bu içerikler için yeni bir çözüm üzerinde duruluyor. Deepfake içerikleri bu sayede ön plana çıkıyordu.

Deepfake için Sanal ortamlarda çözümler oluşturuluyor!

twitter-deepfake
Twitter-Deeepfake-İceriklere-Karsi-Savas-Aciyor

Sanal ortamlara atılan normal fotoğrafların sahte yetişkin içeriklere montajlanması yüzünden mağdur olan kişi sayısı oldukça fazla. Bu durum hem insanları mağdur ediyor hem de haklarında pek çok kişinin bu duruma inanmasını sağlıyor.

Ünlü isimlerin korkulu rüyası olan deepfake, bugüne kadar birçok kişiyi mağdur etti. İvana Trump, Emma Watson, Kate Middleton gibi ünlüler, acımasız içerikleri ile karşı karşıya kalan isimlerden sadece bazıları.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Snapchat Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Gittikçe kolay ulaşılabilir bir yapıda karşımıza çıkan Deepfakee, insanlar için de önemli bir çalışma oluşturuyor. Instagramdan tutun da diğer pek çok sosyal medya sitesine varıncaya kadar oluşturulan bu çalışmalar, online bir çözüm üzerinde duruyor.

5 Marttan itibaren yayına girecek olan ve üzerinde oynama yapılmış olan içerikleri oynatmama kararı olan Twitter, bu yolda radikal bir karar oluşturuyor gibi görünüyor.