Türkiye’nin “Amiral Gemisi” Milli Yazılımla Donatılıyor

0
20

Dünyanın en iyi orduları arasında gösterilen Türk Silahlı Kuvvetleri, gücüne güç katmaya devam ediyor. Her geçen gün geliştirilen teknolojiler ve üretilen yeni ürünler ile milli ve yerli üretim artıyor. Türk Savunma Sanayi, son dönemde yaptığı yenilikler ile dikkat çekmeye devam ediyor. Son alınan habere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri için yapılan Türkiye’nin “amiral gemisi” milli yazılımla donatılıyor. Yazılımın adı ise Advent. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bu konuyu ele aldık.

Havelsan Nedir?

TSK'nın yazılım ihtiyacını karşılayan kuruluştur.

Türkiye'nin en büyük savaş gemisi nedir?

TCG Anadolu gemisidir.

Yazılım HAVELSAN ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca geliştirildi. HAVELSAN ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ortak çalışması olan bu yazılım gemilerimizin ihtiyacını en iyi şekilde karşılamak için Deniz Kuvvetleri Komutalığı’nın istekleri doğrultusunda HAVELSAN’ın yetenekli ve zeki mühendisleri tarafından geliştirildi.

Ağ Destekli Veri Entegre Savaş Yönetim Sistemi Advent, daha önce TCG Kınalıada gemisinde kullanılmıştı. TCG Kınalıada savaş gemisinde kullanılıp başarılı bulunan bu yazılım daha da yaralı olması için TCG Anadolu savaş gemisine de entegre edilecek. Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) olan TCG Anadolu bu yeni yazılım entegresinden sonra daha da güçlenerek Türk Silahlı Kuvvetlerin’de görevine devam edecek.

İlginizi Çekebilir : Yapay Zeka Filmleri 2020

Böylece Türkiye’nin amiral gemisi olarak anılan TCG Anadolu’da milli yazılıma kavuşmuş olacak. 2020 yılında, yazılıma yapılacak kabul testlerinden sonra gemiye entegre edilecek. Bu kabul testleri entegrasyon faaliyetleri ve liman kabul testlerinden oluşacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Japonların Teknoloji Devi Olmasında Neler Etkili Oldu?

En Büyük Savaş Gemisi!

Entegrasyonun tamamlanmasının ardından TCG Anadolu, Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olacak. Bu kapsamda çalışmaların etkin ve verimli bir şekilde sürdürülmesi için Sedef Tersane’sinde bir entegrasyon ofisi açıldı.

Bu ofiste en hızlı şekilde testler bitirilerek TCG Anadolu gemisine entegrasyon sağlanıp, yenilikler ile başarılarına başarı katması sağlanacak. HAVELSAN bünyesinde yazılımın geliştirilmesinde görev alan mühendisler açılışa katıldı. HAVELSAN ofisinin açılışından sonra TCG Anadolu’yu ziyaret ettiler.

Advent, dünyadaki en iyi savaş yönetim sistemleri arasında gösteriliyor. Bu yazılımda deniz savaş sistemlerin tüm ihtiyaçları karşılanacak şekilde tüm özellikler düşünülmüş. Bu zamana kadar bu yazılım için 10 milyon satır kod yazıldı.

Yazılım 50’ye yakın farklı sistem ile bütünleştirildi. Yazılımın içine 500’e yakın uygulama ekledi. Çalışma için hem HAVELSAN mühendisleri tarafından hem de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından çok büyük emekler verildi. Bu 500’e yakın uygulama içinde Türk Silahlı Kuvvetleri için büyük kolaylıklar sağlayacak birçok yenilik bulunmakta.

Büyük emekler sonucu oluşturulan bu sistem, deniz savaş sistemlerinde komuta heyetini komuta ve kontrol gereksinimlerini karşılayacak. Tehditlere karşı uyarı ve tehditlerin değerlendirmesinde yardımcı olacak.

Bu sistem komuta, karar ve uygulamada yardımcı olmasının yanı sıra diğer Gemi Bilgi Dağılım Sistemi ile milli ve NATO otomatik mesaj alma ve dağıtım hizmetlerini de sağlayacak. Angajman planlarının yapılması ve gerçekleştirilmesine yönelik olarak da destek sağlayacak.

Tüm bu özellikleri ile Ağ Destekli Veri Entegre Savaş Yönetim Sistemi Advent TSK’nın tüm ihtiyaçları karşılayan bir yazılım olacak. HAVELSAN’ın başarısı ile yazılımın milli olmasının ise gurur verici olduğu belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   1 Haziran'da Seyahat Yasağı Kaldırılıyor

HAVELSAN

HAVELSAN, uzun adıyla hava elektronik sanayi uzun yıllardır çalışmalarına devam ediyor. İlk kurulduğunda amacı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yazılım mühendisliği alanındaki ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuştur. Çalışmalarını en iyi mühendisler ile yapmaktadır. Böylece ordumuz için en iyi ve etkin yazılımları üreterek başarısını arttırmak için gece gündüz çalışmaktadır. Orduda milli yazılımın önemi ise çok büyüktür.

Şu anda dost olduğumuz bir ülke ile gelecekte nasıl bir konumda olacağımızı bilemeyiz. Dost bilip ordumuz için yazılım ürettirdiğimiz bir ülke daha sonra bunu bize karşı kullanabilir. Yazdığı yazılıma erişim imkanı olabileceğinden ya da yazılımın eksik ya da açıklarını en iyi şekilde bilebileceğinden bizi bir savaş ya da operasyon durumunda saf dışı bırakabilir. Bu hem ordumuz hem de ülkemiz için büyük bir tehdittir.

İlginizi Çekebilir : Sokağa Çıkma Yasağından Muaflar

Bu tehditlere karşı kurulan  hava elektronik sanayi yabancı ortaklarından da ayrılarak Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’na ait bir kuruluş haline gelmiştir. Bu haliyle ülkemiz için canla ve başla çalışacağı kesindir.

Türk Silahlı Kuvvetleri için yapılan Türkiye’nin “amiral gemisi” milli yazılımla donatılıyor. HAVELSAN, bu haberle başarı çalışmalarına bir yenisini eklediğini duyurmuş oldu. Bu yazılımın TCG Anadolu gemisine entegrasyonu zaman alacak da olsa sonuç Türk Silahlı Kuvvetleri yararına olacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri bu şekilde tüm tehditlere karşı daha güçlü olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz