Türkiye’deki İnternet Hızı Ortalaması Artmış Olsa da Yine Dünya Sıralamalarının En Gerisinde Yer Alıyor!

0
Uydu
uydu interneti kullanmanın faydaları

Türkiye’de internet hızı, yıllardan beri olduğu gibi halen daha göz kanatmaya ve tabiri caizse saç baş yoldurmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Bettilt tarafından yapılan ve yayınlanan araştırmaya göre Türkiye’nin internet hızı, son yıllara göre ortalama bir şekilde %35 oranında yükselmiş durumda ancak bu yükseliş, Türkiye’nin internet hızını dünyanın en kötülerinden biri olmasının önüne geçiremiyor.

Fiber internet ağının yaygınlaşmaması, altyapı problemleri, Türk Telekom’un şu an için özel firmalarda olması gibi birçok durum, Türkiye genelinde internet hızını ciddi anlamada etkiliyor. Özellikle e-spor oyuncuları ve genel internet kullanıcıları, zaman zaman bir film dahi izleme konusunda ciddi problemler yaşıyor.

Son dönemlerde 180 ülke bazında yapılan değerlendirmeler sonucunda, Türkiye genelindeki internet indirme hızı 63 mbps dolaylarında yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda 48 mbps olarak ölçülen bu değerin 2022 yılıyla birlikte %31’lik bir artış gösterdiği öne sürülüyor. Bu artış her ne kadar Türkiye internet kullanıcıları adına önemli bir artış olsa da ülkemiz internetini en kötü internetlerinden biri olmasından uzaklaştıramıyor.

Dünya Genelinde Türkiye İnternet Kalitesi 101 ile 105 Arasında Gidip Geliyor

Yapılan araştırmalar neticesinde Türkiye’de son dönemde görülen internet hızı, 180 ülkeye oranla yapılan kıyaslama neticesinde 101. sırada olmasının önüne geçemiyor. Dünya genelinde ise son 1 ay içerisinde yapılan değerlendirmeler neticesinde Türkiye’nin internet hızı 101 ila 105 sıraları arasında gidip geliyor. Ne yazık ki bu durum, ülkemizin internet seviyesinin dünya genelinde en kötü internetlerden biri olmasına yol açıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Günlük Bedava İnternet Kodları

Özellikle ekonomik ve refah anlamında bizden çok çok daha geride olan ülkelerde dahi çok daha iyi internet kalitesinin olması, Türkiye’de internet altyapısına verilen önemi çok daha iyi bir şekilde gözler önüne seriyor.

Yapılan tüm bu araştırmalar, sabit internet hızı ile mobil internet hızı arasında da ciddi farklılıkların olduğunu gösteriyor.

Özellikle sabit internetin kablolarla kullanıcılara iletilmesi, buna rağmen istenen başarının elde edilememesi, mobil internette ise sadece uydu üzerinden veya şebeke sinyallerinden internetin sağlanmasına karşın, mobil internete oranla çok daha iyi bir internet seviyesinin elde edilmesi, ülkemizin internet hızı ya da kalitesi gibi konularda ne kadar geride kaldığını bir kez daha net bir şekilde ortay koyuyor. Yapılan araştırmalar içerisinde sadece sabit internete dair değil, aynı zamanda mobil internete dair de birçok detay bulunuyor.

Sabit İnternet Hızında Türkiye’nin Son Durumu Ne?

İnternet operatörlerinin genel olarak internet hızı konusunda ne gibi sonuçlar sağladıkları merak konuları arasında yer alıyor. Her operatörün sağladığı hız ise farklılık gösterebiliyor. Türkiye genelinde en iyi internet hızı konusunda Türk.Net ön planda yer alıyor. 47.4 mbps gibi bir internet hız ortalamasına sahip olan firmanın, bu konuda en iyi firmalar arasında yer aldığı öne çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Spotify'da Gizli Oturum Nedir ve Nasıl Etkinleştirilir?

Bununla birlikte Turk.Net firmasını Türksat Kablo firması takip ediyor. Türksat Kablo ise 38.4 Mbps gibi bir internet hızı ile son derece önemli bir internet kalitesi sunduğunu net bir şekilde gözler önüne koyuyor.

Turkcell, kullanıcılarına Türkiye şartlarına göre ortalama bir kalitede ve hızda internet sağlıyor. 33.3 Mbps gibi bir internet hızı nedeniyle ortalama bir hizmet sağladığı söylenilebilen Turkcell’in, özellikle büyükşehirlerde bu internet hızının çok çok daha üstüne çıktığı biliniyor.

Öte yandan Vodafone, Turkcell’den sonra gelen bir başka firma oluyor. 23.3 Mbps internet hızına sahip Vodafone, Türkiye’nin en yavaş internet sağlayan firmalarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye’de internet denildiğinde ilk akla gelen ve Türkiye genelinde en geniş altyapı sistemine sahip olan Turk Telekom ise bu operatörler arasında en yavaş interneti sağlayan firmalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Turk Telekom’da ortalama internet hızı 20.7 Mbps olarak ölçülüyor.

Mobil İnternet Hızı Ortalamaları Ne Durumda?

Türkiye mobil internet hızı konusunda dünya genelinde 58. Sırada yer alıyor. Bu sıralama ise sabit internet hizmetlerinin Türkiye genelinde ne kadar kötü bir seviyede olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Söz konusu sıralamanın yanı sıra Türkiye’de mobil internetin indirme hızı ortalama 32 mbps olarak ölçülüyor. Söz konusu ortalamanın mobil cihazlara göre son derece yeterli bir seviyede olduğu biliniyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz