Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü Onaylı İlk Koronavirüs Tanı Kiti Geliştirildi

0
14
Koronavirüs
Koronavirüs

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü Onaylı İlk Koronavirüs Tanı Kiti Geliştirildi hakkında bilgiler vereceğiz.

Bioeksen Ar-Ge Teknolojileri ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliği ile geliştirilen ve Bioeksen firması tarafından üretilen “Bio-Speedy® SARS-CoV-2 (2019-nCoV) qPCR Tespit Kiti, DSÖ onayını alarak, acil durum kullanım listesine girmeyi başardı. Koronavirüs karşısında dünya çapında verdiğimiz mücadelede ülkemizden sevindirici bir haber geldi. Alınan onay ile Birleşmiş Milletler (BM) ve üye ülkeler, Bioeksen’in tanı kitini ilave bir onay mekanizmasına gerek duymadan doğrudan kullanabilecek. DSÖ tanı kitini satın alıp, ekonomik açıdan zor durumda olan bölgelere de dağıtabilecek.

Bioeksen - Koronavirüs
Bioeksen – Koronavirüs

Türk biyolog Dr. Canan Ketre’nin şirketi Bioeksen’in PCR test kiti, Türkiye’nin DSÖ listesine giren ilk onaylı Koronavirüs ürünü olarak tescillendi. Onayın ardından Bioeksen’in test kitleri DSÖ tarafından Suriye gibi ülkelere gönderilmek üzere talep edilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Formula 1 2021 Yarış Takvimi Açıklandı

Dr. Canan Ketre, “Bu bize tüm dünyaya erişim şansı sunacak. DSÖ’de genellikle PCR testlerinde ABD, Çin, Güney Kore menşeli şirketler var. Biz 30’a yakın proje geliştirdik bu konuda. Sıfırdan kendi ürünümüzü geliştirdik” dedi.

Türk Tıbbi Tanı Teknolojisi, Artık Dünya Liderleri Arasında

Bioeksen’in uzmanlık alanının solunum yolu enfeksiyonlarına ilişkin virüs panelleri olduğunu vurgulayan Dr. Ketre, 2014’te bioteknoloji doktora tezini hazırlarken PCR testleriyle ilgili çalışmaya karar verdiğini anlattı.

“PCR testleri yıllardır üzerinde çalıştığımız bir konu. Gıda sektöründe, veterinerlik alanında virüs tespitlerine yönelik çözümler geliştiriyoruz” diyen Ketre, 2 yıl önce de Sağlık Bakanlığı ile Türkiye genelini kapsayacak bir virüs tarama programı yürüttüklerinin altını çizdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz