Türk bilim insanları virüsleri yok eden maske üretti

0
26

Maskelerin öneminin bir hayli arttığı şu pandemi günlerinde, tek kullanımlık ve maliyeti düşük maskeler sürekli üretiliyor. Hal böyle olunca, bilim insanları da hem kendi kendini temizleyip uzun süre kullanılabilecek hem de virüsleri yok edebilecek bir maske üretti. Teknoloji Haberleri  – Teknoloji Rehberi  ailesi olarak bu yazıda sizlere, Türk bilim insanlarının geliştirdiği ve virüsleri yok eden maske hakkında bilgi vereceğiz.

Elektronik Maske Virüsleri yok ediyor !

Aksaray Üniversitesi tarafından üretilen bu maske, virüslerin hem vücut içine girmesini hem de solunum yoluyla tekrardan dışarı çıkmasını engelliyor. Maskenin içinde bulunan ultraviyole ışınlarıyla birlikte virüsler yok ediliyor. Maskenin üretilmesinde önemli rol oynayanlardan Dr. Tarık Yılmaz şunları söyledi;

Korana salgını ülkemizde ve dünyada ciddi sağlık sorunları yaratan bir hastalık haline geldi. Dünyada bir maske krizi yaşandı. Biz de akademik personel olarak arkadaşlarımızla beraber bir proje geliştirerek, tek kullanımlık maskeler yerine kendi kendini temizleyen uzun vadeli bir maske tasarladık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Peugeot'tan iki yeni Roadtrip versiyonu: 3008 ve 5008 Roadtrip

Filtresini ise iletken kumaştan geliştirerek bunun üzerinde elektriksel alan elde ettik. Tasarımımızın içinde iki tane eksi ve artı yüklü iletken kumaş var. Bu kumaşların yapımında gümüş de kullandık. Gümüşün de virüsleri öldürme yeteneğinin olduğunu çalışmalarımızda kanıtladık. Dışarıdan gelen virüs, maske içinde hapsediyor.

İlginizi Çekebilir: e-Devlet şifresi Nasıl Alınır? 2020

Hasta biri kullandığında ise virüsün dışarı çakmasını engelliyor. İçindeki ultraviyole ışık ile bakteri ve virüsleri öldürmemizi sağlıyor. Bu ürünün insan sağlığına hiçbir yan etkisi yok”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz